PIIT: Wprowadzenie 22%. VAT na internet nie jest podwyżką cen

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-02-2005, 14:14

Wprowadzenie od 1 marca 22-procentowej stawki VAT na dostęp do internetu nie może być traktowane jako podwyżka cen i firmy nie muszą informować klientów o podwyższeniu opłat z tego powodu - uważa prezes Polskiej Izby Telekomunikacji i Informatyki (PIIT) Wacław Iszkowski.

Wprowadzenie od 1 marca 22-procentowej stawki VAT na dostęp do internetu nie może być traktowane jako podwyżka cen i firmy nie muszą informować klientów o podwyższeniu opłat z tego powodu - uważa prezes Polskiej Izby Telekomunikacji i Informatyki (PIIT) Wacław Iszkowski.

    W liście wysłanym do prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) Iszkowski wnioskuje o to, by Urząd wydał specjalny komunikat, zdejmujący z firm-dostawców internetu obowiązek poinformowania klientów o podwyższeniu opłat.  URTiP oświadczył, że Prawo Telekomunikacyjne nakazuje operatorom telekomunikacyjnym informowanie klientów o zmianie cen z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego. Abonencio podwyżce muszą być powiadomieni na piśmie, a użytkownicy nie będący abonentami - przez podanie informacji o podwyżce do publicznej wiadomości.

    Poinformowany o podwyżce abonent może wypowiedzieć umowę o świadczeniu usług przez operatora. Uzasadnieniem jest w takim przypadku brak akceptacji nowej ceny, co uniemożliwia operatorowi ewentualne żądanie odszkodowania za wcześniejsze wypowiedzenie umowy przez klienta. Zaniechanie przez operatora obowiązku poinformowania klienta jest naruszeniem Prawa telekomunikacyjnego i podlega karze.  

    Zdaniem prezesa PIIT, skoro 22-procentową stawkę VAT na usługi dostępu do internetu wprowadzono nowelizując w połowie grudnia ustawy o podatku od towarów i usług, od tamtego czasu użytkownicy internetu byli poinformowani o możliwości podwyżki cen z dniem 1 marca 2005 roku, kiedy to nowela wchodzi w życie.

    "Podwyżka cen ogłoszona według procedury z Prawa Telekomunikacyjnego będzie uprawniać abonentów do zerwania umów zawartych na czas określony, bez odszkodowania dla operatora. W wielu przypadkach będą to znaczące straty, które nie zostały spowodowane winą operatora. Taka sytuacja będzie zachodzić również w sytuacji, gdy operator częściowo obniży podstawę netto do naliczenia 22 proc. VAT" - pisze Iszkowski w liście do prezesaURTiP.

    Przypomina także, że klienci mogą skorzystać ze zmniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę do 760 zł z tytułu użytkowania internetu. Prezes Izby wyraża także opinię, że "większość operatorów w najbliższym czasie dokona obniżek cen netto za dostęp do internetu lub też w ramach dotychczasowej ceny zwiększy szybkość transmisji".

    Do 1 marca obowiązuje zerowa stawka podatku VAT na usługi dostępu do internetu dla osób indywidualnych. Wprowadzenie stawki 22-procentowej ma na celu dostosowanie polskiego prawa do unijnego. Według informacji pojawiających się w mediach, niektóre firmy świadczące usługi dostępu do internetu już podniosły ceny w związku z podwyżką stawki VAT i tym samym nie dotrzymały obowiązku poinformowania z miesięcznym wyprzedzeniem o tym fakcie klientów.

    Największy w Polsce dostawca internetu, Telekomunikacja Polska, ma zamiar poinformować o podwyżce ceny dostępu do internetu klientów dopiero w kwietniu. "Odpowiednią informację wraz z nowym cennikiem dołączymy do faktury za marzec" - powiedziała PAP w czwartek rzeczniczka prasowa spółki Barbara Górska.

Dodała, że wprowadzenie 22-procentowej stawki VAT nie można nazwać zmianą ceny, bowiem cena netto pozostaje taka sama. Zmienia się tylko stawka podatku VAT.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane