Pimco został zdetronizowany

opublikowano: 05-05-2015, 06:31

Po dwóch latach systematycznego odpływu środków Pacific Investment Management (Pimco) stracił tytuł największego na świecie funduszu obligacji, który dzierżył od co najmniej dekady. Nowym liderem tego segmentu rynku został Vanguard Total Bond Market Index Fund, informuje Bloomberg.

W kwietniu klienci wycofali z Pimco Total Return Fund około 5,6 mld USD. Miesiąc wcześniej było to 7,3 mld a w lutym aż 8,6 mld USD, wynika z danych firmy NewportBeach.

Według stanu na 30 kwietnia 2015 r. łączna wartość zarządzanych przez Pimco (od 2000 r. wchodzi w skład portfela niemieckiego giganta ubezpieczeniowego Allianz, ale jako autonomiczna jednostka niezależna) aktywów wynosiła 110,4 mld USD. Tymczasem funduszom zarządzanym przez Vanguard klienci powierzyli łącznie 117,3 mld USD.  Fundusz ten – jak oceniają eksperci – zdecydowanie korzysta ze zróżnicowanej bazy akcjonariuszy długoterminowych. 

W szczytowym okresie, w kwietniu 2013 r. fundusz Pimco zarządzał aktywami o wartości 293 mld USD. Od tego czasu na wizerunku funduszu zaczęły pojawiać się rysy, a kwintesencją niekorzystnych zmian i tarć było odejście z firmy Billa Grossa, długoletniego menedżera, który w 1971 r. był jednym ze współzałożycieli Pimco. Pod koniec września 2014 r. przeniósł się on do Janus Capital Group. Mierząc jego wielkość poprzez wartość aktywów to biznes o kilka klas poniżej Pimco, ale w tym roku może pochwalić się 1,4-proc. wzrostem, co jest wynikiem lepszym od niemal 80-proc. tego typu instytucji. Sam fundusz obligacyjny, którym kieruje Gross ma wartość jedynie 1,5 mld USD. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Pimco został zdetronizowany