Pionier biopaliw wraca do gry

Anna Bytniewska
opublikowano: 12-09-2007, 07:30

Wraca Grzegorz Ślak, były prezes Rafinerii Trzebinia i Skotanu. Ma stworzyć kolejną potęgę biopaliwową. Pomoże giełda.

Na rynku biopaliw pojawił się nowy gracz: Biocol z siedzibą w Katowicach. Produkuje biodiesel, mieszając olej napędowy z estrami. Kieruje nim Grzegorz Ślak, były szef Rafinerii Trzebinia z grupy Orlen. To jeden z najbardziej doświadczonych menedżerów branży, ale także kontrowersyjny.

Zarządzana przez niego Rafineria Trzebinia pierwsza w Polsce uruchomiła produkcję estrów metylowych. Instalacja może wytwarzać nawet 100 tys. ton biokomponentu rocznie, a jej moce mają być zwiększone do 200 tys. ton. Spółka sprzedaje też biodiesel z zawartością 10 i 20 proc. estrów. Ale kontrowersje wokół Grzegorza Ślaka też wiążą się z Trzebinią.


Koło fortuny
Kariera Grzegorza Ślaka zachwiała się w czerwcu 2006 r., kiedy jako prezes Skotanu z grupy Romana Karkosika został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Krakowska prokuratura postawiła mu zarzut, że jako prezes Rafinerii Trzebinia aprobował sprzedaż olejów bez akcyzy. Sprawa nie jest jednoznaczna, nie ma decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, czy podatek akcyzowy powinien być nakładany. Tak czy inaczej — Grzegorz Ślak trafił do aresztu na 30 dni, oskarżany o narażenie skarbu państwa na stratę 800 mln zł.

— Postawiono mi zarzuty, mimo że dysponowałem wiążącą interpretacją podatkową w tej sprawie. Nie było decyzji żadnego z urzędów, że podatek musiał być naliczony — mówi Grzegorz Ślak.

Po zatrzymaniu przestał być prezesem Skotanu. Rynek źle to przyjął. Na ostatniej sesji czerwca i pierwszej lipca 2006 r. kurs spadł o 11 proc.

Krakowski Urząd Kontroli Skarbowej (UKS) siedzi w Rafinerii Trzebinia od 25 stycznia 2005 r. Ma zakończyć kontrolę 28 września 2007 r.

Grzegorz Ślak tymczasem rozpoczyna budowę Biocolu, który powstał w grudniu 2006 r. 80 proc. kapitału spółki jest w rękach inwestorów pochodzących z Włoch i Kanady. Są związani z produkcją energii wiatrowej. Akcjonariusze już widzą firmę na giełdzie.

— Chcemy wejść na parkiet tak szybko, jak będzie to możliwe. Realny termin debiutu to I kwartał 2008 r. — mówi Grzegorz Ślak.

Inwestorzy giełdowi Biocolu po podwyższeniu kapitału będą mieli 30 proc. akcji. Pieniądze z emisji spółka chce inwestować w nowe technologie.

— Pierwsi w Polsce zamierzamy w Chorzowie uruchomić produkcję stearyny. Mamy przygotowane grunty, biznesplan i projekt przedsięwzięcia — ujawnia Grzegorz Ślak.


Pierwsze kroki
Biocol jeszcze raczkuje.

— W lipcu uzyskaliśmy zezwolenie na prowadzenie składów podatkowych w dwóch bazach paliwowych: w Szczecinie i Złocieńcu koło Koszalina — mówi Grzegorz Ślak.

W ubiegłym tygodniu Biocol rozpoczął produkcję paliwa ON B20. Chce osiągnąć 500 mln zł przychodów rocznie.

— We wrześniu sprzedamy 4,5 tys. ton biodiesla. Obecnie możemy wyprodukować 6 tys. ton paliwa miesięcznie. Ogółem wolumen miesięcznej sprzedaży paliw Biocolu wynosi 20 tys. ton — mówi Grzegorz Ślak.

Biocol importuje estry metylowe z Austrii i Niemiec i miesza z polskim olejem napędowym. Przedstawiciele spółki twierdzą, że do końca 2010 r. rozbudują instalacje.

— W pierwszym kwartale 2009 r. zamierzamy uruchomić w Chorzowie własną instalację estrów o wydajności 100 tys. ton rocznie. Zaspokoi ona potrzeby Biocolu w 70 proc. — dodaje Grzegorz Ślak.

Grzegorz Ślak uparcie wraca do branży paliwowej. Ma nazwisko i wiedzę, więc są chętni, by go zatrudnić. Po zmianie przepisów na korzystniejsze na rynku pojawiają się kolejne firmy zainteresowane biopaliwami.

Perspektywy są. Bruksela oczekuje, że udział biokomponentów w rynku paliw osiągnie w 2020 r. co najmniej 10 proc. W Polsce udział wynosi 0,92 proc. Ministerstwo Gospodarki zakłada, że w 2007 r. wzrośnie do 2,3 proc. W 2008 r. ma to być 3,45 proc., a w 2013 r. 7,10 proc. W branży jest więc dużo do zrobienia i do zarobienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu