Piotr Juszczak - nowy wiceszef Agencji Wywiadu

PAP
opublikowano: 25-04-2008, 13:47

41-letni mjr Piotr Juszczak jest nowym wiceszefem Agencji Wywiadu. Powołał go 18 kwietnia premier Donald Tusk.

Juszczak jest absolwentem studiów lekarskich w Akademii Medycznej w Warszawie. W latach 1994-1996 studiował w Ośrodeku Kształcenia Kadr Wywiadu. Pracował w zarządzie wywiadu Urzędu Ochrony Państwa. W 2002 r., po utworzeniu Agencji Wywiadu, pracował w niej jako naczelnik wydziału kontaktów zewnętrznych i współpracy międzynarodowej. Na lata 2005-2008 został oddelegowany - jako ekspert - przez AW do Połączonego Centrum Sytuacyjnego Sekretariatu Rady Unii Europejskiej w Brukseli. W 2008 r. został szefem Biura Informacji i Analiz AW.

Procedura powoływania i odwoływania szefów i zastępców służb specjalnych wymaga, by wniosek premiera był zaopiniowany przez sejmową speckomisję, rządowe kolegium ds. służb specjalnych oraz prezydenta. Opinie te nie są wiążące dla premiera.

W marcu tego roku premier powołał Andrzeja Ananicza na p.o. szefa Agencji Wywiadu, w miejsce dotychczasowego szefa, gen. Zbigniewa Nowka. Prezydent Lech Kaczyński był przeciwny odwołaniu Nowka. Niedawno premier odwołał też dotychczasowych wiceszefów AW Pawła Lechowicza, Tomasza Piechowiaka i Pawła Sienkowskiego. Teraz jedynym wiceszefem AW jest właśnie Juszczak.

Odwołania zakończyły wymianę przez ekipę PO-PSL szefów służb specjalnych powołanych za rządów PiS. Wyjątkiem jest szef CBA Mariusz Kamiński, który funkcję pełni kadencyjnie i pozostaje na swym stanowisku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane