Piotr Tymochowicz wraca na ring

Karol Jedliński
opublikowano: 19-12-2011, 00:00

Doradca Palikota w jednym narożniku z wiceprezesem AXA z pompą otworzył kolejny biznes. Cel: podbój Europy

W zimny listopadowy wieczór tłumy zmierzają do warszawskiego Centrum Olimpijskiego. W środku będzie gorąco: w hallu rozstawiono ring, trybuny wokół szczelnie wypełnili eleganccy goście. Zaczyna się show, migają reklamy firmy ubezpieczeniowej AXA, Citibanku Handlowego, lokalnego dilera BMW oraz jednej z agencji public relations. Pokaz dają seksowne tancerki, po chwili przerywa im prowadząca galę prezenterka — Dorota Gardias.

Czas na walkę wieczoru. Na ring wchodzi dwóch postawnych facetów w szlafrokach: w jednym narożniku eksbokser Przemysław Saleta, w drugim Andrzej Cichocki, jeszcze do niedawna wiceprezes AXA. Nie ma jednak mordobicia, panowie dają wykład o technikach sprzedaży i samorozwoju. Pod koniec na ring wskakuje postać w bujnej peruce z przyklejonymi wąsami, zwracająca uwagę ekstrawaganckim strojem z motywami z flagi amerykańskiej. To jedna z gwiazd wieczoru.

— Piootr Dooon Kiiing Tymooochowicz! — anonsuje zapiewajło. Żart? Nie. Tak właśnie debiutowała spółka International Capital Consortium (ICC), właściciel marki Locus Set, w której udziały i spore ambicje ma m.in. właśnie Piotr Tymochowicz.

Duże litery

Czym zajmie się spółka założona na Słowacji? Tym, na czym jej prezes i jeden z założycieli znają się najlepiej. Locus Set zamierza więc sprzedawać produkty finansowe poprzez sieć własnych dilerów w modelu marketingu sieciowego. Ale, jak deklaruje Piotr Tymochowicz, członkowie Locus Set będą się rozwijać, korzystając z wiedzy i doświadczenia współtwórcy politycznego sukcesu Janusza Palikota.

— Spółkę założyliśmy na Słowacji nie ze względów podatkowych, lecz dlatego, że to jeden z krajów, w którym chcemy promować Locus Set. Potem będą Czechy i Niemcy. Uważam, że w biznesie też można stosować reguły marketingu politycznego, dlatego wszedłem jako doradca i trener w to przedsięwzięcie — deklaruje Piotr Tymochowicz.

Jak to w marketingu sieciowym bywa, proste rzeczy mają poważne nazwy własne pisane dużą literą. Obdzierając Locus Set z marketingowej skóry, dostajemy szereg produktów finansowych: od funduszy przez kruszce po nieruchomości. Docelowo spółka planuje uruchomienie biura maklerskiego. — Spółka ma zarabiać na prowizji od sprzedaży produktów inwestycyjnych. To dość powszechna praktyka w tego typu podmiotach. Odróżnia nas strategia opierająca się na wielokanałowym modelu sprzedaży oraz otwartej architekturze produktowej — twierdzi Andrzej Cichocki, główny akcjonariusz i zarazem inwestor w ICC.

Wielkie nadzieje

Oprócz dwójki wspólników udziały w ICC ma jeszcze 4 partnerów. Są to dr Andrzej Chordecki, wieloletni szef departamentu analiz i prognoz w Ministerstwie Skarbu Państwa, i Mariusz Niziołek, znany krakowski syndyk zarządzający upadłościami m.in. Polrestu, Tenczynka i ośrodka turystyczno-narciarskiego Mosorny Groń. Stawkę uzupełniają wielkopolski prawnik oraz syn właściciela firmy transportowej z Podhala.

— Zgodnie z założeniami budżetowymi spółka powinna osiągnąć próg rentowności do końca marca 2012 r. Chcemy trafić do klienta średniozamożnego i zamożnego — przekonuje Andrzej Cichocki.

— Z Andrzejem Cichockim znam się od kilkunastu lat. Namawiałem go w inwestycjęw mój poprzedni biznes, czyli Infinity, gdzie byłem prezesem i udziałowcem. Jednak Andrzej twierdził, że brakuje mu konkretów. Teraz sprzedajemy konkret odporny na kryzys — mówi Piotr Tymochowicz, dodając, że ma udziały w około 50 przedsięwzięciach i oprócz Locus Set rozkręca właśnie projekt mający promować regiony.

Samo Infinity, notowane dziś na NewConnect pod nazwą Green Technology, zapowiadało ustami prezesa m.in. debiut na Nasdaq i dziesiątki milionów zysków. Skończyło się na obietnicach polskiego Dona Kinga.

Kosmetyki królem MLM

MLM, czyli marketing wielopoziomowy lub sieciowy, to sprzedaż pozasklepowa, odbywająca się zwykle w domu, biurze klienta. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej, w tym roku sprzedaż w tym systemie w Polsce warta będzie około 2,4 mld zł. Największą popularnością cieszą się kosmetyki — stanowią niemal 70 proc. sprzedaży. Produkty finansowe to ledwie kilka procent rynku. Liderem jest tu niemiecki OVB — ma kilka tysięcy konsultantów.

— Firmy MLM mające sukcesy na polu produktów finansowych bardzo dbają o jakość, poziom szkoleń i portfel produktów. Za wcześnie, by stwierdzić, czy Locus Set będzie odgrywał tu znaczącą rolę — mówi Adam Sankowski, prezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych.

Fizyk magikiem

Od kilku miesięcy Piotr Tymochowicz znany jest jako doradca i współtwórca sukcesu Ruchu Palikota. Od kilkunastu lat ten niedoszły fizyk specjalizuje się w kreowaniu wizerunku osób publicznych i szkoleniach interpersonalnych. W ten sposób wspierał m.in. Mariana Krzaklewskiego i Andrzeja Leppera. Twierdzi, że wymyślił pomarańczowyjako kolor rewolucji na Ukrainie. W 2010 r. został prezesem i udziałowcem spółki Infinity, która miała stworzyć portal przechowujący i rozwijający informacje o jego użytkownikach i składować ich DNA w skarbcu szwajcarskiego banku. Po serii tekstów, m.in. w „PB”, opisujących niejasny status i mierne osiągnięcia spółki sprzedał akcje i zrezygnował z prezesury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane