PIP planuje kontrole

opublikowano: 16-12-2015, 22:00

Inspekcja pracy nadal będzie pilnować przestrzegania prawa przy zatrudnianiu na umowy cywilnoprawne.

Inspektorzy pracy przeprowadzą w przyszłym roku 80 tys. kontroli — zakłada program działania Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) na lata 2016-18. Iwona Hickiewicz, główna inspektor pracy, podczas posiedzenia Rady Ochrony Pracy zapowiedziała, że w przyszłorocznych kontrolach priorytetem będzie nadal weryfikacja nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, a szczególnie nadużywania umów prawa cywilnego, ponadto czasu pracy, w tym w warunkach zagrożenia szkodliwymi czynnikami środowiska zawodowego oraz przestrzegania prawa wobec pracowników tymczasowych. Inspekcja chce też zachęcić 110 tys. podmiotów do udziału w przedsięwzięciach o charakterze prewencyjno-promocyjnym.

Wśród zadań bieżących zaplanowano sprawdzanie przestrzegania znowelizowanych przepisów o umowach terminowych, które wejdą w życie w pierwszej połowie przyszłego roku. Przewidziano też specjalistyczne kontrole w zakładach różnych branż, ukierunkowane na ochronę zdrowia osób świadczących pracę w warunkach przekroczenia norm czynników szkodliwych. Działania te będą prowadzone przez dwuosobowe zespoły inspektorskie, podobnie jak kompleksowe kontrole przestrzegania prawa pracy, w tym bhp, w zakładach produkcyjnych, które nie były sprawdzane przez PIP w ciągu ostatnich 5 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu