PIPP chce zamrozić akcyzę

Paweł Janas
08-12-2000, 00:00

PIPP chce zamrozić akcyzę

Wzrost cen paliw wynikający z podwyżek akcyzy doprowadził do spadku sprzedaży benzyn i oleju napędowego. Polska Izba Paliw Płynnych apeluje do parlamentu o zamrożenie stawek akcyzy w 2001 r.

Według Polskiej Izby Paliw Płynnych, do końca czerwca 2000 r. sprzedano 2,5 mln ton benzyn silnikowych, o 6 proc. mniej niż w takim samym okresie 1999 r. W przypadku oleju napędowego spadek jest jeszcze większy. Jego sprzedaż wyniosła 2,4 mln ton, czyli o 13 proc. mniej.

— Podnoszenie stawek akcyzy prowadzi do nadmiernego wzrostu cen paliw i spadku popytu. Przewidziany na przyszły rok dalszy wzrost akcyzy o 15 proc. spowoduje wzrost cen benzyn o 23 grosze na litrze — mówi Andrzej Szczęśniak, prezes PIPP.

Zdaniem Izby, może to doprowadzić do dalszego załamania popytu na paliwa i w konsekwencji spadku wpływów do budżetu. Dlatego PIPP zaapelowała do Sejmu o zamrożenie stawek akcyzy na paliwa w pracach nad budżetem na 2001 r.

Izba zwraca również uwagę na spadek importu paliw. W I półroczu tego roku zmniejszył się on — w porównaniu z analogicznym okresem 1999 r. — w przypadku benzyn silnikowych o 41 proc., a oleju napędowego — o 22 proc. Według PIPP, oznacza to dalszą monopolizację rynku paliw. Z tego powodu Izba postuluje likwidację pozwoleń importowych.

Wraz ze spadkiem konsumpcji benzyn i oleju napędowego rośnie zużycie oleju opałowego. Zdaniem Izby, może ono oznaczać jedynie to, że wzrasta jego zużycie do celów innych niż grzewcze. Jednocześnie PIPP zwróciła się do rządu o zawieszenie pobierania podatku akcyzowego na olej opałowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PIPP chce zamrozić akcyzę