Piraci wciąż grasują w okolicy

Marcin Złoch
opublikowano: 20-12-2006, 00:00

Według badań IDC spadł wskaźnik piractwa w Polsce — z 59 do 58 procent.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez IDC, na zlecenie Business Software Alliance (BSA), globalny wskaźnik piractwa w 2005 r. utrzymał się na notowanym rok wcześniej poziomie 35 procent, zaś straty producentów wzrosły o 1,6 miliarda dolarów. Ponad jedna trzecia oprogramowania instalowanego w 2005 r. w komputerach typu PC na całym świecie była nielegalna. Mimo że straty producentów oceniono na 34 miliardy dolarów, to jednak widoczna jest pozytywna zmiana w krajach rozwijających się — takich jak Brazylia, Chiny, Rosja, Indie oraz w Europie Środkowej i Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, gdzie polityka edukacyjna i skuteczna egzekucja prawa przynosi oczekiwane skutki.

Nasze poletko

W Polsce współczynnik piractwa w stosunku do badań za rok 2004 jest niższy o 1 proc.

— Mimo tego spadku Polska nadal pozostaje wiceliderem, za Grecją (64 proc.), w niechlubnej klasyfikacji państw Unii Europejskiej o najwyższej stopie piractwa. Dystans między nami i naszymi południowymi sąsiadami czy państwami o podobnej wielkości pokazuje, jak wiele jeszcze pracy czeka nas, by ochrona i poszanowanie własności intelektualnej w Polsce były na poziomie zbliżonym do średniej Unii Europejskiej, czyli 36 proc. Wierzę, że jest to możliwe w perspektywie kilku następnych lat, pod warunkiem konsekwentnej współpracy rządu i organizacji pozarządowych oraz wspierania wzrostu świadomości społecznej — twierdzi Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA w Polsce.

Ogólnie bez zmian

Wskaźniki piractwa obniżyły się w ponad połowie krajów objętych badaniami (51 z 97), natomiast wzrosły jedynie w 19 krajach. Globalna stopa piractwa pozostaje niezmieniona w porównaniu z rokiem 2004, zważywszy że duże rozwinięte rynki, takie jak USA, Japonia czy kraje Europy Zachodniej dominują na rynku oprogramowania, a ich wskaźniki piractwa pozostają niemal niezmienione.

— Pozytywne zmiany są widoczne na niezwykle szybko rozwijających się rynkach Rosji, Indii i Chin. W Rosji i w Chinach stopa piractwa obniżyła się o 4 punkty między 2004 i 2005 rokiem, natomiast w Indiach spadek wyniósł 2 punkty procentowe. Raport wskazuje na spadek wskaźnika piractwa w 19 z 26 krajów. W Europie Środkowej i Wschodniej stopa piractwa obniżyła się w 15 z 18 krajów, zaś największy 6-procentowy spadek zanotowano na Ukrainie — informuje Bartłomiej Witucki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu