PiS chce by RPP dbała o wzrost gospodarczy i obniżała stopy proc.

Internet Securities
05-12-2005, 11:07

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) nie popiera propozycji Samoobrony zmian w ustawie o Narodowym Banku Polskim (NBP), choć uważa, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powinna dbać o wzrost gospodarczy i obecnie obniżać stopy procentowe, tak by zrównać je z poziomem europejskim, powiedział w poniedziałek Artur Zawisza, członek PiS i przewodniczący sejmowej komisji gospodarki.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) nie popiera propozycji Samoobrony zmian w ustawie o Narodowym Banku Polskim (NBP), choć uważa, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powinna dbać o wzrost gospodarczy i obecnie obniżać stopy procentowe, tak by zrównać je z poziomem europejskim, powiedział w poniedziałek Artur Zawisza, członek PiS i przewodniczący sejmowej komisji gospodarki.

„Gdyby propozycja Samoobrony ograniczała się wyłącznie do uzupełnienia kompetencji NBP bez zmiany jego pozycji instytucjonalnej, to byśmy to popierali, bo to jest tożsame z propozycjami, jakie sami składaliśmy, żeby wzrost gospodarczy był z jednym czynników decydujących o polityce monetarnej” – powiedział Zawisza w wywiadzie dla Radia PiN.

W czwartek Samoobrona złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o NBP, przewidujący m.in. nałożenie na bank centralny obowiązku dbania o wzrost PKB i zmniejszanie bezrobocia, oprócz starań o stabilność cen. Projekt zakłada też możliwość odwołania prezesa NBP, jeśli Sejm nie przyjmie raportu z wykonania założeń polityki pieniężnej.

Tego samego dnia przeciw nowelizacji ustawy o NBP opowiedział się premier Kazimierz Marcinkiewicz.

„Jesteśmy absolutnie za zachowaniem jego [NBP – przyp. ISB] niezależności, a więc to nie rząd miałby wpływać na politykę NBP” – powiedział Zawisza.

Poseł PiS zarzucił RPP zbytnie przywiązanie do celu inflacyjnego.

„Nam chodzi wyłącznie o to, żeby RPP na własny rozum kierowała się dobrem polskiej gospodarki […] RPP jest zbytnio wpatrzona w cel inflacyjny, jako swego rodzaju bożka, co jest zawężeniem patrzenia na problematykę gospodarczą” – powiedział Zawisza.

Jego zdaniem stopy w Polsce powinny być niższe.

„My porównujemy wysokość stóp procentowych w krajach unijnych i w Polsce. Nadal jest to duża przestrzeń między niższymi stopami europejskimi a wyższymi polskimi, podczas gdy sytuacja wygląda dokładnie odwrotnie – my w Polsce mamy rzeczywiście zduszoną inflację i wysokie stopy” – powiedział poseł PiS.

Na pytanie, co RPP powinna zrobić Zawisza odpowiedział: „Obniżać, obniżać, obniżać […] do poziomu zbliżonego do unijnego”.

W ubiegłym tygodniu RPP pozostawiła stopy na dotychczasowym poziomie. Zdaniem większości ekonomistów w ten sposób zakończył się cykl obniżek stóp procentowych. Obecnie podstawowa stop procentowa wynosi w Polsce 4,50%. W tym roku została obniżona łącznie o 200 pb.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PiS chce by RPP dbała o wzrost gospodarczy i obniżała stopy proc.