PiS chce wydawać jeszcze więcej

opublikowano: 08-09-2019, 22:00

Program partii rządzącej na nadchodzące wybory to jeszcze więcej świadczeń socjalnych i inwestycje w infrastrukturę.

Na konwencji programowej w Lublinie Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło program na zbliżające się wybory parlamentarne. W planie na kolejne 4 lata rządów jest zwiększenie wydatków socjalnych, ogromne inwestycje infrastrukturalne i zmiany w naliczaniu ZUS. Z punktu widzenia gospodarki, najważniejszym pomysłem, który pojawił się w programie PiS jest skokowy wzrost płacy minimalnej. PiS chce, aby najpóźniej od 2021 r. wynosiła ona 3 tysiące złotych, a najpóźniej od stycznia 2024 r. wzrosła do 4 tysięcy złotych. Dotychczas, wskaźnik ten rósł w Polsce w tempie ok. 7 proc. rocznie. Aby zrealizować plan PiS, tempo wzrostu musiałoby być 2 razy szybsze.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński obiecał także kolejne programy dla emerytów. Po pierwsze, minimalna emerytura ma urosnąć o 100 zł, z 1100 zł obecnie do 1200 zł już w przyszłym roku. Po drugie, wprowadzony w maju tego roku program 13. emerytury, który dotychczas był jednorazowy, będzie kontynuowany w kolejnych latach. Po trzecie, od 2021 r. wszyscy emeryci, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł. otrzymają czternaste świadczenie. Według wstępnych szacunków ekspertów, łączny koszt tych świadczeń to co najmniej 20 mld zł, jednak wraz ze wzrostem liczby emerytów, co jest naturalną konsekwencją starzejącego się polskiego społeczeństwa, kwota ta będzie stale rosnąć. Dużo miejsca PiS poświęca w swoim programie na programy infrastrukturalne. 36 mld zł do 2028 r. ma zostać przeznaczone na rozbudowę i modernizację sieci dróg lokalnych.

Dodatkowo, do 2023 r. 200 dworców kolejowych ma zostać zmodernizowanych bądź zbudowanych od podstaw. W tym samym czasie naprawionych bądź na nowo wybudowanych ma być 9 tysięcy kilometrów torów kolejowych. Ogółem Krajowy Program Kolejowy ma pochłonąć 70 mld złotych. Wśród projektów budowlanych najbardziej ambitny jest jednak plan budowy 100 obwodnic miast. Na ten cel ma zostać stworzony specjalny fundusz, który wspierałby projekty samorządów. Dla przedsiębiorców ważna może okazać się zapowiedź odejścia od zasady procentowego przeliczania składki ZUS w relacji do płacy minimalnej, choć nie wiadomo, czy nowe zasady będą korzystniejsze dla prowadzących działalność gospodarczą.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu