PiS: decyzja o kandydacie najprawdopodobniej w sobotę

DI, PAP
opublikowano: 19-04-2010, 13:08

W sobotę zbiera się Rada Polityczna PiS, która najprawdopodobniej podejmie decyzję w sprawie kandydata partii w wyborach prezydenckich. Politycy PiS za "naturalnego" kandydata uważają prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

W poniedziałkowej rozmowie z PAP sekretarz Rady Politycznej Maks Kraczkowski potwierdził, że Rada zbierze się w planowanym wcześniej terminie - 24 kwietnia. "Uważam za bardzo prawdopodobne, że Rada podejmie decyzje w sprawie kandydata partii na prezydenta" - powiedział.

Do kompetencji Rady Politycznej PiS należy m.in. wybór kandydata partii na urząd prezydenta.

Wcześniej, pod koniec tygodnia, zbierze się prawdopodobnie Komitet Polityczny partii.

"Według mnie naturalnym kandydatem jest Jarosław Kaczyński. Taka jest ocena społeczeństwa i oczekiwanie partii. Jednak decyzja należy do niego" - dodał Kraczkowski. Podobne zdanie mają inni politycy PiS, z którymi rozmawiała PAP.

"Gdyby Jarosław Kaczyński zdecydował się na kandydowanie, miałby poparcie całej partii i posłów. Przewodniczący musi rozważyć wszystkie za i przeciw" - powiedział Wojciech Szarama, członek Komitetu Politycznego PiS.

Termin przyspieszonych wyborów prezydenckich, po tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ma w środę ogłosić marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który przejął obowiązki głowy państwa. Wszystko wskazuje na to, że wybory odbędą się 20 czerwca, a to oznacza, że najpóźniej do 26 kwietnia (poniedziałek) trzeba w Państwowej Komisji Wyborczej złożyć zawiadomienie o powstaniu komitetu wyborczego. Do tego zawiadomienia musi być dołączona zgoda kandydata i co najmniej 1000 podpisów z poparciem dla niego. (

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane