PiS: Weto "pomostówek" to dobra decyzja

PAP
opublikowano: 15-12-2008, 19:36

W ocenie polityków PiS, prezydent Lech Kaczyński podjął dobrą decyzję wetując ustawę o emeryturach pomostowych, bo - jak podkreślają - miała ona charakter "antyspołeczny" i była niezgodna z  konstytucją

"To dobra decyzja pana prezydenta" - powiedział w poniedziałek PAP szef klubu PiS Przemysław Gosiewski. Jak ocenił, ustawa miała "charakter antyspołeczny" i "odbierała uprawnienia ponad miliona osób".

Gosiewski uważa, że ustawa o emeryturach pomostowych jest niekonstytucyjna. Przypomniał, że osoby, które do 1999 r. zaczęły pracę w tych samych warunkach mają prawo do emerytur pomostowych, a które zaczęły pracę po tym terminie - już nie.

"Wierzę, że przekonamy Platformę Obywatelską do przedłużenia obowiązywania przepisów o emeryturach pomostowych o rok" - podkreślił Gosiewski. Ocenił, że ustawa w tej sprawie nie musi być uchwalana na najbliższym posiedzeniu Sejmu, ale może to się stać w styczniu.

Posłanka Aleksandra Natalli-Świat powiedziała, że PiS uważał ustawę o emeryturach pomostowych za "źle zrobioną i niesprawiedliwą" już podczas prac sejmowych i ta opinia się nie zmieniła. Jak podkreśliła, prezydent decydując o wecie w sprawie emerytur pomostowych, chciał zadbać o "równość wszystkich wobec prawa".

Lech Kaczyński, argumentując w poniedziałek zawetowanie ustawy o emeryturach pomostowych powiedział, że jest ona niesprawiedliwa.

"W oparciu o arbitralnie przyjęte kryterium początku zatrudnienia w 1999 roku jednym osobom przyznaje prawo do emerytury pomostowej a drugim, które dzień, dwa później rozpoczęły pracę, nie przyznaje" - mówił L. Kaczyński.

Natalli-Świat odnosząc się z kolei do podpisania przez prezydenta ustawy o emerytur kapitałowych skomentowała: "Prezydent jest suwerenny w swoich decyzjach". Podkreśliła, że prezydent, podobnie jak PiS, wyraził do niektórych jej rozwiązań zastrzeżenia.

"W tej ustawie można jeszcze potem dokonać zmian" - zaznaczyła. (PAP)

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane