PIT-12 tylko do 10 stycznia

[IWA]
opublikowano: 05-01-2012, 00:00

Termin na rozliczenie przez firmę podatku pracownika za 2011 r. mija 29 lutego.

Tak jak do tej pory, również w tym roku pracodawcy mogą rozliczyć dochody swoich pracowników i należny od nich podatek za 2011 r. Nie mogą jednak tego zrobić na własną rękę. Pracownicy muszą sporządzić i złożyć pracodawcy PIT-12, czyli oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym.

Mają na to czas do 10 stycznia 2012 r. O terminie tym przypomniało właśnie Ministerstwo Finansów, wyjaśniając, że z takiego sposobu rocznego rozliczenia mogą skorzystać tylko te osoby, które w ubiegłym roku uzyskały dochody tylko u jednego pracodawcy. Pracownik potwierdza to we wspomnianym oświadczeniu PIT-12.

W formularzu tym stwierdza też, że nie będzie korzystał z ulg podatkowych (z wyjątkiem odliczeń składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów, czyli ze wspólnego opodatkowania dochodów z małżonkiem albo z samotnie wychowywanym dzieckiem.

Pracodawca, który otrzyma PIT-12, musi obliczyć roczny podatek pracownika na formularzu PIT-40 i przekazać go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu. Ministerstwo Finansów przypomina też, że jeżeli pracownik osiągnął przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości oraz praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, a także z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i zostanie rozliczony przez płatnika, musi wówczas złożyć odrębne zeznania przeznaczone do rozliczenia poszczególnych przychodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [IWA]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu