PKB pokazał siłę polskiej gospodarki

opublikowano: 16-08-2017, 22:00

Wzrost gospodarczy w drugim kwartale zaskoczył pozytywnie. Ekonomiści nie mają wątpliwości — do mocnego odczytu dołożyły się inwestycje.

W drugim kwartale 2017 r. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych poprzedniego roku) wzrósł realnie o 3,9 proc. r/r, wynika z szybkiego szacunku GUS. W tym ujęciu dynamika po pierwszym kwartale wynosiła 4 proc. Nie ma jednak mowy o tym, aby mówić, że gospodarka zwalnia. Wręcz przeciwnie.

Mocne dane

Ekonomiści od dawna podkreślali, że w drugim kwartale dynamika roczna będzie nieco niższa niż w pierwszym, głównie za sprawą układu kalendarza — w tym roku święta wielkanocne nieco uszczupliły liczbę dni roboczych. Do tej i innych informacji rynek podchodził jednak z nieco większą ostrożnością — konsensus prognoz wskazywał na wzrost o 3,8 proc. r/r. To niejedyne ujęcie odczytu PKB, które w drugim kwartale tego roku zaskoczyło in plus. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych z 2010 r.) zwiększył się realnie o 1,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. To dokładnie tyle samo, ile w pierwszym kwartale i o 0,3 pkt. proc. lepiej od prognoz. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jest to trzeciz rzędu kwartał, w którym dynamika wzrostu przekracza 1 proc. (ostatni raz zdarzyło się to w 2011 r.). — Utrzymanie tempa wzrostu z kwartału na kwartał potwierdza, że gospodarka nie hamuje, ale nawet więcej — jest w dobrej kondycji — komentuje Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. Dane odsezonowane odsłaniają jeszcze jedno ujęcie, w którym odczyt PKB za drugi kwartał tego roku wypada wyjątkowo korzystnie — wzrost o 4,4 proc. r/r. To najwięcej w tym cyklu, a tym samym od końca 2011 r. (patrz wykres). W poprzednim kwartale było to 4,2 proc.

Inwestycyjne wsparcie

Opublikowane przez GUS dane mają charakter wstępny, ostateczne pojawią się 31 sierpnia. Wtedy też poznamy szczegóły dotyczące struktury PKB, ale dzięki spływającym na bieżąco danym z krajowej gospodarki ekonomiści są w stanie sporo na ten temat powiedzieć już teraz.

Zdaniem ekonomistów Credit Agricole Bank Polska, głównym czynnikiem dynamizującym wzrost PKB w drugim kwartale był wyższy wkład inwestycji, będący efektem zarówno wyższej dynamiki inwestycji publicznych i przedsiębiorstw kontrolowanych przez jednostki sektora publicznego, jak i przyspieszenia tempa wzrostu inwestycji przedsiębiorstw prywatnych oraz gospodarstw domowych.

— Ożywienie inwestycji wynikało przede wszystkim ze zwiększonego wykorzystania funduszy unijnych z perspektywy finansowej 2014-20, które w ostatnich miesiącach znajdowało odzwierciedlenie w silnym wzroście produkcji budowlano-montażowej, szczególnie w kategorii „obiekty inżynierii lądowej i wodnej”. Wyższa dynamika inwestycji gospodarstw domowych była natomiast związana z ożywieniem w budownictwie mieszkaniowym. Ponadto wsparciem dla ożywienia w inwestycjach przedsiębiorstw był wysoki stopień wykorzystania mocy wytwórczych w przetwórstwie przemysłowym — argumentuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

Dodatnia dynamika inwestycji byłaby pierwszą od pięciu kwartałów. W jej pojawienie i kontynuację w kolejnych okresach wierzy także Grzegorz Maliszewski. Równolegle podkreśla jednak, że głównym motorem wzrostu w dalszym ciągu pozostaje popyt krajowy, głównie konsumpcyjny, choć jego roczna dynamika będzie prawdopodobnie nieco słabsza. Wynika to przede wszystkim ze stopniowego wygasania pozytywnego wpływu programu 500+. Przeciwwagę stanowi jednak sytuacja na rynku pracy.

— Ten negatywny efekt [związany z programem 500+ — red.] był ograniczany przez utrzymującą się poprawę sytuacji na rynku pracy, znajdującą odzwierciedlenie w wyższym tempie wzrostu funduszu płac — zaznacza Jakub Olipra. Szacunki ekonomistów PKO BP wskazują na to, że w drugim kwartale utrzymał się „solidny wzrost konsumpcji prywatnej” na poziomie 4,3 proc. r/r, wobec 4,7 proc. w pierwszym. Przyspieszenie w inwestycjach szacują na 2,7 proc. r/r. W pierwszym kwartale dynamika roczna była ujemna i wyniosła 0,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PKB pokazał siłę polskiej gospodarki