PKB Ukrainy spadł o 18 proc.

MD
17-08-2009, 16:07

Spadek PKB Ukrainy w drugim kwartale był drugi pod względem wielkości w historii. W pierwszym kwartale tego roku wynosił 20,3 proc.

- „Poprawa” z 20,3 proc. do 18 proc. wciąż jest kiepskim wynikiem – powiedział Timothy Ash, szef komórki badawczej dla EMEA w Royal Bank of Scotland z Londynu. – W trzecim kwartale prawdopodobnie znów będzie duży spadek, ale korzystny efekt bazy może spowodować zmniejszenie dynamiki spadku w ujęciu rocznym w czwartym kwartale – dodał.

Ukraińska gospodarka to przede wszystkim przemysł ciężki. Głównym towarem eksportowym jest stal, na którą w czasie globalnej recesji popyt gwałtownie zmalał.  Produkcja przemysłowa Ukrainy spadła w lipcu o 26,7 proc. Produkcja stali okazała się w tym samym miesiącu aż o 30,4 proc. niższa niż rok wcześniej.

Ukraina została uratowana przed bankructwem przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który pożyczył jej 16,4 mld USD. Analitycy MFW prognozują, że PKB Ukrainy spadnie o 14 proc. w tym roku.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKB Ukrainy spadł o 18 proc.