PKE liczy na wzrost wartości akcji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-06-2005, 16:28

Przygotowujący się do prywatyzacji Południowy Koncern Energetyczny (PKE) liczy na to, że budowa z jego udziałem grupy paliwowo-energetycznej, wzmocnionej o spółkę dystrybucji energii, spowoduje wzrost wartości akcji i uczyni grupę bardziej atrakcyjną dla inwestorów.

Przygotowujący się do prywatyzacji Południowy Koncern Energetyczny (PKE) liczy na to, że budowa z jego udziałem grupy paliwowo-energetycznej, wzmocnionej o spółkę dystrybucji energii, spowoduje wzrost wartości akcji i uczyni grupę bardziej atrakcyjną dla inwestorów.

"Budowa skonsolidowanej grupy jest bardzo ważnym sygnałem dla akcjonariuszy, ponieważ będzie to miało pozytywny wpływ na wartość akcji obu łączących się w holding firm" - powiedział prezes PKE Jan Kurp podczas czwartkowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki w Jaworznie.

Chodzi o rozważane powiązanie kapitałowe PKE - drugiego pod względem wielkości producenta energii w Polsce - ze spółką dystrybucyjną Enion. Nad koncepcją takiego powiązania pracują obecnie zespoły eksperckie, złożone z przedstawicieli obu firm. Wnioski mają być znane w okresie wakacyjnym, za ok. 1-2 miesiące.

Jak mówili podczas czwartkowego WZA przedstawiciele firmy, PKE i Enion mogłyby utworzyć holding, a nie jednolity koncern. Wynika to m.in. z wytycznych Unii Europejskiej, nakazującej przy tego typu konsolidacji pionowej rozdzielenie centrów zysku w zakresie produkcji i dystrybucji energii.

Budowę skonsolidowanej grupy paliwowo-energetycznej, zawierającej także spółkę dystrybucyjną, prezes Kurp wymienił - obok przygotowań do prywatyzacji - jako jeden z głównych priorytetów koncernu w tym roku. Pozostałe to uporządkowanie grupy kapitałowej (m.in. poprzez konsolidację firm w grupie), rozszerzenie rynku oraz dalsza restrukturyzacja technologiczna i obniżka kosztów pracy.

Czwartkowe WZA spółki skwitowało jej zarząd i radę nadzorczą oraz podzieliło ubiegłoroczny zysk PKE. Wbrew pierwotnej propozycji zarządu, aby prawie cały zysk netto (297,2 mln zł) przeznaczyć na kapitał zapasowy z myślą o inwestycjach i rozwoju, ostatecznie 10 proc. zysku przeznaczono na wypłatę dywidendy.

Zgodnie z decyzją WZA, na kapitał zapasowy z przeznaczeniem na rozwój spółki trafiło 264,6 mln zł, na dywidendę dla akcjonariuszy (głównym jest Skarb Państwa) 29,6 mln zł (19 groszy na akcję), a na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2,9 mln zł.

PKE jest drugim pod względem wielkości polskim producentem energii. Skupia osiem elektrowni i elektrociepłowni z południa Polski o łącznej mocy blisko 5 tys. megawatów elektrycznych i prawie 2,5 tys. cieplnych. Ma 14-proc. udział w zainstalowanej krajowej mocy energetycznej i 16 proc. śląskiego rynku ciepła. W grupie kapitałowej PKE są 42 firmy.

W ubiegłym roku zysk spółki wyniósł 297,2 mln zł wobec 83,4 mln zł w 2003 r. W pierwszym kwartale 2005 r. zysk wyniósł 125,9 mln zł. Plan na cały rok zakłada ok. 250 mln zł zysku netto. W 2006 r. mniejszościowy pakiet akcji PKE ma trafić na giełdę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu