PKM Duda walczył o przetrwanie

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 05-01-2010, 00:00

Mięsna spółka nie zdołała zrealizować planów inwestycji w 2009 r.

Mięsna spółka nie zdołała zrealizować planów inwestycji w 2009 r.

Polski Koncern Mięsny Duda planował przeprowadzenie w 2009 r. dużego programu inwestycyjnego, finansowanego z emisji akcji serii H z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. W planach były m.in. warte kilkadziesiąt milionów złotych inwestycje w rozwój zaplecza surowcowego, rozbudowę zakładu w Grąbkowie, a także inwestycje na Ukrainie. Ostatecznie, mimo złożenia prospektu w Komisji Nadzoru Finansowego 23 grudnia 2008 r., emisja nie doszła do skutku. Została zawieszona ze względu na kryzys finansowy, problemy z opcjami walutowymi oraz rozpoczęte przez spółkę postępowanie naprawcze. Firma zamiast inwestować walczyła o życie.

"Spółka zrezygnowała z realizacji planowanych wcześniej działań inwestycyjnych, koncentrując się na poprawie efektywności i zwiększaniu sprzedaży. Podjęte przez zarząd w 2009 r. działania przyniosły bardzo dobre rezultaty — postępowanie naprawcze zakończyło się dużym sukcesem, a grupa PKM Duda odnotowała po III kwartałach sprzedaż wyższą niż rok wcześniej, przy dodatnim, pomimo trudnej sytuacji w branży, wyniku finansowym" — czytamy w odpowiedzi zarządu na pytania "PB".

Kierownictwo firmy zapewnia, że prowadzi intensywne prace restrukturyzacyjne. O lepszej kondycji PKM Duda może świadczyć fakt, że spółka wznowiła przed Komisją Nadzoru Finansowego postępowanie w sprawie emisji akcji serii H, którą zamierza zrealizować już w I kwartale 2010 r.

"O celach planowanej emisji akcji zarząd poinformuje na późniejszym etapie" — czytamy w oświadczeniu PKM Duda.

Trudno więc przewidzieć czy i w jakim stopniu firma wróci do planów inwestycyjnych sprzed roku. Nieoficjalnie mówi się, że mało prawdopodobne są w obecnej sytuacji m.in. inwestycje na Ukrainie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu