PKM Duda zainwestuje w budowę ferm hodowlanych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-01-2006, 20:08

Polski Koncern Mięsny Duda zamierza w ciągu 2-3 lat zainwestować kilkadziesiąt milionów złotych w budowę ferm hodowlanych, aby uniezależnić się od wahań cen surowca na rynku - poinformował PAP prezes spółki Maciej Duda.

Polski Koncern Mięsny Duda zamierza w ciągu 2-3 lat zainwestować kilkadziesiąt milionów złotych w budowę ferm hodowlanych, aby uniezależnić się od wahań cen surowca na rynku - poinformował PAP prezes spółki Maciej Duda.

"W ciągu 2-3 lat chcemy zainwestować w budowę nowych ferm, aby być niezależnym od wahań cen na rynku surowca. Przewidujemy na ten cel kilkadziesiąt milionów złotych (...)" - powiedział Duda.

Obecnie grupa ma dwie fermy, w których hoduje zwierzęta przeznaczone na tucz. Docelowo ferm ma być 4-5. "Na fermach produkujemy materiał hodowlany, następnie dajemy go rolnikom, którzy z kolei tuczą te zwierzęta. Nie sami prowadzimy hodowle, ale sami robimy to, co jest najtrudniejsze, np. prace związane z genetyką" - powiedział prezes.

Potwierdził wcześniejsze deklaracje, że do końca 2006 roku Duda będzie mieć co najmniej 10 centrów dystrybucyjnych. Sieć dystrybucji będzie tworzona m.in. poprzez przejęcia. Wkrótce spółka chce przejąć spółkę dystrybucyjną na Pomorzu.

"Nadal pracujemy nad spółką na Pomorzu, ciągle trwa tam audyt prawno - finansowy. To jest duża spółka i wymaga trochę więcej pracy. Na tą firmę przeznaczymy kilka milionów złotych" - ocenił Duda.

Wcześniej Duda przejmie firmę na Ukrainie. Według prezesa, ta transakcja jest już finalizowana. "W tej sprawie trwa dopracowywanie umów i myślę, że przejęcie spółki na Ukrainie nastąpi na dniach. Przejęcie udziałów, podwyższenie kapitałów i inwestycje własne zamkną się w przedziale kilku tysięcy euro" - powiedział.

Przedstawiciele Dudy informowali, że spółka zamierza kupić na Ukrainie firmę zajmującą się ubojem i rozbiorem mięsa, a w razie powodzenia tego przedsięwzięcia, nie wyklucza zbudowania na tamtym rynku grupy kapitałowej na wzór Polskiego Koncernu Mięsnego Duda.

Niedawno Duda informował o przejęciu, za 50 tys. zł, firmy handlowej Euro Star.

Dodał, że Duda nie wyklucza dalszych akwizycji w 2006 roku, jeśli pojawią się podobne okazje. Transakcje spółka zamierza sfinansować ze środków własnych.

"Eksport stanowił około 14 proc. sprzedaży grupy w 2005 roku. Chcemy go zwiększać, ale rynek krajowy był, jest i będzie rynkiem najważniejszym (...)" - ocenił prezes PKM Duda. 

Pod koniec ubiegłego roku Duda otrzymał uprawnienia do eksportu do Korei Płd. Czeka na pozwolenia na eksport do Japonii. "Rozpoczniemy handel z Japonią, jak tylko uda się uzyskać Polsce i nam jako firmie uprawnienia. Już mamy kontrahentów, którzy czekają na nasze towary. Liczymy, że pozwolenia będą do końca stycznia" - powiedział.

Zdaniem prezesa Dudy, nie ma zagrożeń, by grupa nie zrealizowała prognozy wyników za 2005 rok.

Na początku listopada PKM Duda obniżył prognozę skonsolidowanego zysku netto na 2005 rok do 28-30 mln zł z 46,4 mln zł, m.in. ze względu na wzrost cen surowca. Według obniżonej prognozy, przychody ze sprzedaży mają wynieść 830 mln zł, a nie 945,3 mln zł, jak spółka przewidywała wcześniej.

"Obniżone prognozy na pewno zrealizujemy. Rok 2005 był trudny dla całej branży. Jesteśmy przekonani, że ten rok będzie lepszy. Widać to już po styczniu, który zazwyczaj jest ciężki dla branży mięsnej, a ten styczeń jest dla nas dużo lepszy od stycznia rok temu" - ocenił prezes PKM Duda.

"W 2006 roku na pewno będziemy mieli lepsze wyniki. Oficjalną prognozę opublikujemy w lutym" - dodał.

PKM Duda zapowiadał wcześniej, że ze względu na duże inwestycje poczynione w 2005 roku, zarząd będzie rekomendował akcjonariuszom nie wypłacanie dywidendy z zysku za ubiegły rok. Spółka deklaruje natomiast chęć wypłaty dywidendy począwszy od 2006 roku.

Po trzech kwartałach 2005 roku skonsolidowany zysk netto Dudy wyniósł 21,1 mln zł, a przychody 630 mln zł. W 2004 roku PKM Duda osiągnął 533,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, 29,2 mln zł zysku operacyjnego oraz 23,3 mln zł zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane