PKN jest niedowartościowany

Sebastian Gawłowski
19-03-2001, 00:00

PKN jest niedowartościowany

Inwestorzy giełdowi śledzący historię notowań PKN Orlen od debiutu rafineryjnych akcji w listopadzie 1999 roku mieli jedynie dwie okazje do osiągnięcia satysfakcjonującej stopy zwrotu z tej inwestycji. Spółka zadebiutowała po cenie 22 zł za akcję, a lepszych okoliczności debiutu nie można było sobie wymarzyć. Upublicznienie dużej firmy państwowej wzmocniło rodzącą się hossę internetową, która później wyniosła indeks na rekordowe poziomy.

Cena spółki sięgnęła ponad 27 zł w styczniu 2000 roku ustalając historyczne maksimum, co pozwoliło na zarobek rzędu 22 proc. od dnia debiutu. Od tego momentu minął entuzjazm rynku. Inwestorzy dyskontowali kolejną ofertę akcji płockiej spółki. Wizerunkowi PKN szkodziła spirala podwyżek cen paliw i zarzuty UOKiK o działania monopolistyczne. W rezultacie cena rynkowa osiągnęła swoje minimum na poziomie poniżej 16 zł w październiku ubiegłego roku.

Nadspodziewanie dobre wyniki za trzeci kwartał 2000 r., korzystne dla spółki rozstrzygnięcia rozpraw UOKiK i zalew pozytywnych rekomendacji pozwoliły koncernowi na podciagnięcie wyceny do ponad 22 zł. Była to druga okazja do zarobku na walorach paliwowego giganta. Gracze mogli zarobić na tej inwestycji ponad 40 proc. Od tamtej pory cena spółki strącona została ponownie do poziomu 17 zł. Obecnie wycena płockiej firmy ucierpiała w wyniku wypracowania niższego od oczekiwanego zysku netto za ubiegły rok, informowania o konsolidacyjnych planach w sposób niezgodny z przyjętymi zasadami rynkowymi i doniesień o kolejnej ofercie akcji.

Mimo to akcje PKN pozostają jedną z najbardziej perspektywicznych inwestycji na GPW. Walory są niedowartościowane, a rozpoczęcie zapowiadanych procesów konsolidacyjnych w regionie może pomóc im w osiągnięciu nowych „górek”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKN jest niedowartościowany