PKN, KGHM ratują GPW przed zniżką, oczekiwania słabe

Huta Ferrum S.A.
opublikowano: 05-06-2002, 16:50

WARSZAWA (Reuters) - Środowa sesja zakończyła się niewielkimi zmianami indeksów, które przed spadkiem uchronił głównie PKN Orlen. Paliwowy koncern zyskał na wartości dzięki spekulacjom, że przed zbliżającycm się walnym zgromadzeniem część inwestorów będzie kupować akcje spółki chcąc osiągnąć wpływ na planowane zmiany w radzie nadzorczej.

Indeks WIG20 poruszał się w środę w ograniczonym zakresie, wokół 1370-1380 punktów, przez dużą część sesji zniżkując. Ostatecznie jednak najważniejszy indeks warszawskiej giełdy zamknął notowania zwyżką o 0,2 procent do 1.380,0 punktu. Obroty w notowaniach ciągłych wyniosły 151,6 miliona złotych. Analitycy są raczej pesymistami.

"Wydaje mi się, że na naszej giełdzie jest coraz mniej inwestorów, zarówno tych z zagranicy jak i z kraju, poza oczywiście tymi, którzy muszą inwestować, czyli TFI i OFE" - powiedział Robert Nejman, członek zarządu CAIB Investment Management.

"Z koniunkturą na GPW jest trochę tak jak z naszą drużyną piłkarską, czyli źle" - dodał.

Zarządzający uważa, że kolejne dni upłyną pod znakiem niewielkich wahań, ponieważ zainteresowanie rynkiem jest niewielkie. Na poprawę wyników spółek nie ma co na razie liczyć, więc tendencja będzie na giełdzie raczej negatywna, chyba, że poprawa nastrojów na świecie będzie ciągnąć rynek do góry.

W środę przed spadkiem WIG20 uratował KGHM i PKN Orlen - część inwestorów spekuluje, że więksi akcjonariusze mogą dokupować akcji paliwowej spółki przed WZA, na którym, jak donosi prasa, dojść może do przetasowań w radzie nadzorczej. WZA zaplanowano na koniec czerwca.

Akcje PKN zyskały w środę 2,3 procent, rosnąc do 20,3 złotego.

Rynek ciepło przyjął też porozumienie trzech spółek telekomunikacyjnych - Netii, Telefonii Dialog (spółki zależnej KGHM) i Elektrimu Telekomunikacja (ET) w sprawie współpracy przy wykorzystaniu infrastruktury i rozwoju usług. Netia i Dialog nie wykluczają w przyszłości udziału w konsolidacji sektora telekomunikacyjnego.

KGHM zyskał w środę 2,6 procent, Netia 6,4 procent, a Elektrim, który ma 49 procent w ET 1,5 procent.

Elektrimowi, który podobnie jak Netia, nie ma wielkiego wpływu na indeks, pomogła informacja, że rosną szanse na ostateczne porozumienie firmy z obligatariuszami. Prezes firmy liczy, że zostanie ono zawarte w lipcu i spółka będzie mogła uwolnić się od groźby bankructwa.

W środę spośród dużych spółek zniżkował kurs Pekao SA - o 1,3 procent do 11,5 złotego - za sprawą odreagowania po poniedziałkowym wzroście do 115 złotych, który jest najwyższym poziomem w historii, a którego spółka dotknęła po raz kolejny. Kurs TPSA, najchętniej handlowanej firmy na parkiecie, spadł zaś o 0,4 procent do 14,10 złotego.

((Kuba Kurasz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Huta Ferrum S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKN, KGHM ratują GPW przed zniżką, oczekiwania słabe