PKN myśli o aliansie

Michał Śliwiński
09-11-2000, 00:00

PKN myśli o aliansie

Krajowy potentat myśli o stworzeniu wspólnie z innymi spółkami paliwowymi z Europy Środkowej i Wschodniej jednej dużej firmy, która pod względem wielkości zajęłaby czwarte miejsce w Europie. Niewykluczone, że partnerem Orlenu mógłby zostać węgierski MOL.

Decyzja płockiego koncernu jest odpowiedzią na próby budowania takiej grupy przez MOL, który przejął ostatnio słowacki Slovnaft. Jak uważa Andrzej Mroczkowski, prezes PKN Orlen, dzięki takiemu rozwiązaniu akcjonariusze nowo powstałej spółki mogliby w pełni skorzystać z efektów synergii.

Na razie, co wynika z opublikowanych przez paliwowego giganta wyników, wsparcie nie wydaje się mu konieczne. W dłuższej jednak perspektywie, by móc skutecznie konkurować z zachodnimi firmami, trzeba znacząco zwiększyć rozmiary spółki.

PKN po trzech kwartałach tego roku wypracowała dokładnie 594 mln zł zysku netto, przy przychodach wynoszących 18,2 mld zł. Tak dobry wynik to m.in. zasługa wzrostu cen ropy oraz osłabienia złotego w stosunku do dolara. Porównując wyniki osiągnięte w tym roku do 1999 r. należy pamiętać, że PKN funkcjonował wtedy odrębnie z CPN, natomiast zsumowane finanse tych podmiotów w roku 1999 i tak są dużo niższe niż te, które już po fuzji wypracowały w tym roku. Sprzedaż tegoroczna jest wyższa o 36,5 proc., natomiast zysk netto o 24,5 proc.

Na tak znaczną poprawę wyników w stosunku do ubiegłego roku największy wpływ miały zmienne niezależne od zarządu spółki, a wynikające z globalnych trendów ekonomicznych. Na wyniki bardzo słabo za to oddziaływała restrukturyzacja firmy i związane z nią oszczędności. Mimo zniesienia ceł na paliwa spółce raczej na pewno nie grozi w najbliższym czasie zapaść przychodów.

— Wyniki spółki są bardzo dobre. Szczególnie sprzyjały jej wysokie marże rafineryjne na świecie przy niższych kosztach zakupu ropy typu Ural Brent. Dodatkowo trzeci kwartał zawsze cechował się zwiększoną konsumpcją paliw, szczególnie tych wyższej jakości — mówi Rafał Jankowski, analityk CDM Pekao SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Śliwiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PKN myśli o aliansie