PKN Orlen o kontraktach na dostawy ropy naftowej

opublikowano: 03-04-2004, 21:46

Kontrakty terminowe na dostawy ropy naftowej dla PKN Orlen podpisane z firmami J&S i Petroval (grupa Jukos) w grudniu 2002 roku są różne od kontraktu, "który jak domniemamy miał podpisać Orlen jedynie z firmą J&S za czasów kadencji prezesa Andrzeja Modrzejewskiego" - poinformowało biuro prasowe PKN w sobotnim komunikacie.

Według PKN Orlen zasadnicze różnice to: "kontrakty podpisane przez zarząd PKN Orlen zakładają dyweryfikację dostawców ropy naftowej". Czyli pula objęta dostawami w ramach kontraktów wieloletnich została rozdzielona miedzy trzy firmy (J&S, Petroval i BMP).

Jak podaje PKN, kontrakty były podpisane z innymi formułami cenowymi, w stosunku do tych, które obowiązywały w 2002 roku. Zmiana ta, przyniosła oszczędności 7,5 mln USD w skali rocznej. PKN przedłożył siedmiu potencjalnym dostawcom rosyjskiej ropy naftowej zapytania ofertowe dotyczące wieloletnich dostaw surowca. "Mimo wielokrotnych monitów, ostatecznie do negocjacji przystąpiły firmy J&S oraz Jukos.

"Przypuszczamy, że wstrzymanie się koncernów rosyjskich od udziału w przetargu, było podyktowane negatywnym wpływem na światowy rynek ropy. W wyniku kilkumiesięcznych negocjacji podpisano kontrakty z J&S i Jukos" - podano w komunikacie.

J&S jest firmą pośredniczącą, która eksportuje zasoby ropy naftowej wielu firm rosyjskich w tym m.in. Łukoil, Surgutneftegaz, Rosnieft itp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PKN Orlen o kontraktach na dostawy ropy naftowej