PKN Orlen przejął dział LDPE od spółki Basell Orlen Polyolefins

  • PAP
opublikowano: 02-01-2023, 13:41
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

PKN Orlen sfinalizował przejęcie od spółki Basell Orlen Polyolefins działu produkcji i sprzedaży na rynku krajowym polietylenu niskiej gęstości (LDPE) - poinformował w poniedziałek koncern.

Zdolności wytwórcze przejętych aktywów wynoszą 100 tys. ton rocznie, co oznacza, że PKN Orlen samodzielnie, jako jedyny w Polsce wytwórca polietylenu LDPE, pokryje ok. jednej trzeciej krajowego zapotrzebowania na ten produkt - zaznaczył koncern w informacji prasowej. Jak przypomniał, zgodę na przeprowadzenie transakcji wydały urzędy antymonopolowe w Polsce i Holandii.

Basell Orlen Polyolefins to wspólne przedsięwzięcie PKN Orlen i LyondellBasell Industries, w którym posiadają one po 50 proc. udziałów. Po wyodrębnieniu ze spółki części obszaru produkcyjno-biznesowego LDPE, Basell Orlen Polyolefins skoncentruje się na produkcji polipropylenu oraz polietylenu wysokiej gęstości (HDPE).

Jak zaznaczył Orlen, LDPE to powszechnie stosowany polimer Powstają z niego m.in. folie, worki, kanistry, opakowania do żywności, elementy przewodów i kabli. LDPE w pełni podlega recyklingowi.

"Uważnie obserwujemy otoczenie i widzimy, że na światowych rynkach popyt na produkty petrochemiczne dynamicznie rośnie. Według prognoz do 2030 r. wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych ma się podwoić. To dla nas duża szansa. Chcemy mieć jak największy udział w tym perspektywicznym biznesie, bo to pozwoli nam w szybkim tempie zwiększać zyski. Transakcja, którą sfinalizowaliśmy, otwiera przed nami takie możliwości" - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w informacji spółki.

Jak podkreślił Obajtek, Orlen analizuje także projekt, którego realizacja umożliwiłaby rozszerzenie portfolio o kolejny produkt petrochemiczny i umocniła pozycję czołowego producenta w Europie. "W przyszłości to właśnie ten obszar naszej działalności ma generować połowę zysków pochodzących z przerobu ropy naftowej" - dodał.

PKN Orlen przypomniał, że Polska jest największym konsumentem polietylenu LDPE w Europie Środkowej, a w 2025 r. będzie odpowiadać już za blisko 35 proc. regionalnego popytu. Obecnie krajowe zapotrzebowanie na ten produkt wynosi ok. 300 tys. ton rocznie, z kolei w Europie Środkowej to blisko 800 tys. ton. Według Orlenu zdolności produkcyjne w tej części Europy szacowane są na 520 tys. ton. Zgodnie z prognozami w 2025 r. rynek LDPE w regionie wzrośnie do ok. 890 tys. ton, a w Polsce do ok. 312 tys. ton.

Spółka zaznaczyła, że pracuje nad koncepcją rozbudowy instalacji LDPE w zakładzie w Płocku. Orlen podpisał umowę na licencję i projekt bazowy z LyondellBasell.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane