PKN Orlen rozważa dalszą ekspansję w Niemczech

Kamil Kasperski, Analityk Rynków Finansowych X-Trade Brokers DM S.A.
opublikowano: 14-12-2009, 12:14

Początek tygodnia przyniósł wzrost głównych indeksów na warszawskim parkiecie. Byki do zakupów skłaniają doniesienia o  pomocy jakiej Dubajowi udzieli Abu Dhabi. Indeks największych spółek WIG20 o  godzinie 11.00 zyskuje 0,8% i wynosi 2356pkt. Po raz kolejny mniejszym zainteresowaniem kupujących cieszą się spółki małe i średnie. Indeks mWIG40 zyskuje 0,45% natomiast sWIG80 traci 0,1%.

Sytuacja na rynku reklam oraz wzrost poziomu zadłużenia przełożyły się na ocenę ryzyka kredytowego TVN. W piątek na rynek napłynęły informacje o obniżeniu przez agencję EuroRating ratingu kredytowego TVN-u z BB+ do BB. Perspektywa ratingu pozostała stabilna. Głównym czynnikiem, który zdecydował o obniżeniu oceny kredytowej TVN jest pogarszająca się struktura finansowa. Zwiększenie zadłużenia jest związane z przejmowaniem kolejnych pakietów w Neovision oraz konieczności finansowania działalności platformy ‘n’. Wzrost zadłużenia TVN przełożył się na wyższe koszty z tytułu odsetek, które za dziewięć miesięcy tego roku wyniosły 137,6 mln zł względem 75,63 mln zł w analogicznym okresie 2008r. TVN szacuje, że rynek reklam w Polsce skurczył się w tym roku o około 12,6%. Udział TVN w rynku reklam w Polsce wzrósł w trzecim kwartale tego roku do 32,3% z 31,7% w analogicznym okresie roku ubiegłego. Pomimo wzrostu udziału w rynku przychody z reklam TVN spadły w trzecim kwartale tego roku o 34,09 mln zł do 233,13 mln z 267,22 mln zł w analogicznym okresie 2008r. Spadek wartości rynku reklam przekłada się także na słabsze zachowanie Agory, która w piątek straciła 4,5%. Poniedziałkowa sesja przynosi kontynuacje korekty notowań medialnej spółki o 0,5%. Nieznacznie tracą walory KGHM. W ocenie władz spółki czwarty kwartał będzie lepszy niż trzeci. Pozwoli to na wykonanie prognozy wyników finansowych na 2009 r., która zakłada realizację 2,25 mld zł zysku netto.

PKN Orlen nie wyklucza rozbudowy swojej sieci sprzedaży w Niemczech. Niemiecka sieć Orlen Deutschland należy do najbardziej rentownych aktywów zagranicznych paliwowego koncernu. Płocka spółka posiada 527 stacji za naszą zachodnią granicą z czego większość funkcjonuje pod marka ‘Star’. Orlen rozważa ponadto swoje zaangażowanie w projekty wydobywcze, które będzie uzależnione od sytuacji na rynku ropy oraz kondycji finansowej spółki. Plany dotyczące segmentu upstream będą uwarunkowane także tym, jak zakończy się proces sprzedaży Anwilu i Polkomtela. PKN Orlen spodziewa się, że do sprzedaży Anwilu dojdzie w pierwszym kwartale 2010 r., a wyjście z Polkomtela możliwe jest w pierwszym półroczu 2010 r. PKN Orlen posiada niewielkie doświadczenie w realizacji projektów typu upstream, dlatego najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest realizacja projektu o niewielkim rozmiarze oraz bliskiej lokalizacji. Prezes PKN Orlen nie wyklucza ponadto nawiązania współpracy z polskimi spółkami wydobywczymi. W grę wchodzą giełdowy Petrolinvest oraz Kulczyk Oil Ventures. PKN wstępnie analizuje projekt budowy bloku energetycznego w oparciu o gaz ziemny. Inwestycja będzie najprawdopodobniej realizowana z partnerem biznesowym. PKN chętnie przeprowadziłby prace we współpracy z wytwórcą energii albo dostawcą surowca. Póki co władze płockiej spółki prowadzą prace analityczne nad projektem, które potrwają od 6 do 12 miesięcy. Na dzisiejszej sesji walory PKN Orlen zachowują lepiej niż indeks największych spółek i zyskują 1,2%.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Na dzisiejszej sesji nie poznamy żadnych istotnych danych makroekonomicznych. Byki na GPW wspierają notowania kontraktów na amerykańskie indeksy. Przewaga kupujących jest widoczna na giełdach zachodnioeuropejskich. DAX oraz FTSE250 zyskują odpowiednio 1% oraz 0,7%.

Kamil Kasperski, Analityk Rynków Finansowych X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kasperski, Analityk Rynków Finansowych X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane