PKN Orlen zainteresowany spotkaniem w sprawie cen paliw

Polska Agencja Prasowa SA
22-11-2005, 16:07

PKN Orlen jest zainteresowany spotkaniem w sprawie możliwości obniżenia przez firmy paliwowe marż na paliwa - poinformował PAP rzecznik prasowy płockiego koncernu Dawid Piekarz. Minister skarbu Andrzej Mikosz zapowiedział we wtorek, że w czwartek spotka się z przedstawicielami firm paliwowych w tej sprawie.

PKN Orlen jest zainteresowany spotkaniem w sprawie możliwości obniżenia przez firmy paliwowe marż na paliwa - poinformował PAP rzecznik prasowy płockiego koncernu Dawid Piekarz. Minister skarbu Andrzej Mikosz zapowiedział we wtorek, że w czwartek spotka się z przedstawicielami firm paliwowych w tej sprawie.

"PKN Orlen zainteresowany jest koncepcją rządu, co wspólnie można zrobić, żeby paliwa w Polsce były tańsze. Przedstawimy swoje stanowisko - w tym informację o tym, jak kształtują się ceny paliw w kraju, od jakich czynników zależy ich wysokość, skąd bierze się marża. Mamy nadzieję, że spotkanie przyniesie pozytywny rezultat" - powiedział PAP Piekarz, poproszony o komentarz w tej sprawie.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz, pytany o działania rządu w sprawie cen paliw, powiedział we wtorek, że rząd "nie będzie reagował bezpośrednio". "Nie będziemy sterować cenami, ale dyskusja nad tym, zwłaszcza, że mamy do czynienia ze zmonopolizowanym rynkiem, jest potrzebna" - powiedział premier po spotkaniu na temat warunków inwestowania w Polsce.

Marcinkiewicz powiedział dziennikarzom, że jest przekonany, iż istnieje "jeszcze możliwość, by reagować na cenę paliwa dużo lepiej w związku z cenami ropy, kursem i siłą złotówki". Nawiązał w ten sposób do swojej poniedziałkowej wypowiedzi na temat akcyzy na paliwa i zysków producentów paliw.

W trakcie poniedziałkowego spotkania z ekspertami Centrum im. Adama Smitha premier zapowiedział, że rząd chce doprowadzić do obniżenia cen paliwa w Polsce i do dyskusji o wysokości akcyzy na paliwo. "Chcemy doprowadzić do obniżenia cen paliwa w Polsce. W momencie, kiedy będą w tej sprawie podejmowane decyzje (o wysokości akcyzy - PAP), będą one miały na względzie właśnie cenę paliwa" - powiedział premier.

Premier zaznaczył w poniedziałek, że obniżenie akcyzy pół roku temu spowodowało zmniejszenie dochodów do budżetu państwa "kosztem zwiększenia marży spółek produkujących benzynę". Jego zdaniem, sytuacja jest dziwna, bo obniżka akcyzy nie doprowadziła do obniżki cen benzyny, za to doprowadziła do wyższych zysków rafinerii.

Na początku września Ministerstwo Finansów obniżyło akcyzę na benzynę o 25 gr na litrze. Obniżka obowiązuje od 15 września do końca tego roku; resort oczekiwał, że dzięki temu ceny benzyny na stacjach spadną o ponad 30 gr na litrze.

Ceny hurtowe PKN Orlen, największego w kraju producenta paliw płynnych, ustalane są w oparciu o notowania cen gotowych produktów i ropy naftowej na giełdach światowych oraz relacji walutowych, notowań kursu dolara amerykańskiego do złotego. Wysokość marży objęta jest tajemnicą handlową - podaje spółka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PKN Orlen zainteresowany spotkaniem w sprawie cen paliw