PKO BP chce mariaży oraz kapitału

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 26-07-2007, 00:00

Rafał Juszczak obiecuje powiększenie grupy. Z jednym wyjątkiem. OFE Bankowy ma iść pod młotek.

Giełda PZU, Bank Pocztowy, PKO TFI — tu detaliczny gigant chce rozszerzyć wpływy

Rafał Juszczak obiecuje powiększenie grupy. Z jednym wyjątkiem. OFE Bankowy ma iść pod młotek.

Już jest duży, a będzie jeszcze większy. Mowa o PKO BP, największym banku detalicznym w Polsce, wartym prawie 60 mld zł. Jego prezes Rafał Juszczak nie zagrzał dobrze fotela, a już rusza do rozmów o kapitałowych mariażach. Na początek notowany na giełdzie bank zamierza rozpocząć prace nad utworzeniem grupy z PZU. Tego sobie ostatnio zażyczył premier.

To ma sens

— Mam nadzieję, że z prezesem PZU uda mi się usiąść do rozmów jak najszybciej. Musimy przeanalizować, jak moglibyśmy wspólnie stworzyć grupę finansową — uważa Rafał Juszczak.

Z tym będzie jednak problem. Mniejszościowym, acz znaczącym akcjonariuszem PZU jest Eureko, które liczy, że po arbitrażu obejmie 51 proc. walorów ubezpieczyciela. Prezes Juszczak nie chce zajmować się tą kwestią, pozostawiając ją w gestii rządzących. Chce za to, by firmy były gotowe, gdy powstaną „sprzyjające okoliczności”.

— Tworzenie tej grupy ma sens. Widzę możliwość obniżenia kosztów, korzyści wynikające z masy klientów i sieci placówek, którą mają obie spółki — podkreśla Rafał Juszczak.

Ponieważ — jak mawia dawna reklamówka — „przezorny zawsze ubezpieczony”, bank nie zrezygnuje z tworzenia własnego towarzystwa.

— Nie mamy czasu. Nie możemy czekać na to, czy i kiedy będziemy mogli stworzyć grupę z PZU. Mamy świadomość, że nawet gdy przystąpimy teraz do tworzenia towarzystwa, jego start operacyjny nie nastąpi wcześniej niż za rok — mówi Rafał Juszczak.

PKO BP zamierza wystąpić o dwie licencje — majątkową i życiową. Zamierza sprzedawać przede wszystkim ubezpieczenia uzupełniające produkty bankowe.

Błogosławieństwo Poczty

Wraz z PZU i EBOiR bank nie wyklucza inwestycji na Wschodzie. Niedawno EBOiR zapewniał, że wesprze polskie instytucje finansowe.

— Jesteśmy zainteresowani i nie wykluczamy takiej inwestycji, choć na razie nie rozmawiamy o konkretach. Koncentrujemy się na zakończeniu strategii dla Kredo Banku na Ukrainie. Będzie gotowa w sierpniu —ujawnia Rafał Juszczak.

Strategia zakłada rozwój sieci i produktów detalicznych, zabezpieczenie przed ryzykiem czy wprowadzenie Inteligo jako platformy sprzedaży produktów bankowych. PKO BP kończy także kompletowanie zarządu dla Kredo Banku.

W Polsce PKO BP także nie neguje nowych inwestycji w bankowości.

— Nie wykluczamy, że w najbliższych dniach wystąpimy do Poczty Polskiej z propozycją zwiększenia naszego zaangażowania w Bank Pocztowy (BP) — twierdzi Rafał Juszczak.

Jak bardzo? Prezes odpowiada: „znacząco”. I dodaje, że chce lepiej zabezpieczyć interesy PKO BP. Jego zdaniem, gdyby silniej związać BP z PKO BP, można byłoby uzyskać zdecydowanie większe przychody i obniżyć koszty. Ale nie da się tego zrobić bez błogosławieństwa poczty.

Emerytalny dylemat

Porządki czekają też TFI i OFE. Na rynku i w sieci huczy od plotek, że PKO BP chciałby wykupić Credit Suisse z 10 proc. udziału w TFI.

— Jeśli dostaniemy taką propozycję, jesteśmy skłonni ją przyjąć. Na pewno musimy renegocjować umowę z Credit Suisse, by była bardziej korzystna dla PKO BP — twierdzi Rafał Juszczak.

Dodaje, że PKO BP zaczął też rozważać wpuszczenie do własnych placówek jednostek innych TFI. Dotąd sprzedawał tylko własne. Zważywszy na sieć sprzedaży banku, może to być hit rynkowy.

— Analizujemy także rynek OFE i badamy, czy warto mieć własny fundusz. Możliwe, że zdecydujemy o jego sprzedaży — ujawnia Rafał Juszczak.

Zaprzecza innej informacji, która niedawno zaczęła krążyć po rynku. Według niej, PKO BP zamierzał się pozbyć Krzysztofa Lutostańskiego, prezesa OFE Bankowy.

Grupa PKO BP

Najważniejsze Udział

spółki (w proc.)

PKO TFI 75

Bankowy Fundusz

Leasingowy 100

EService 100

Inteligo Financial Services 100

PTE Bankowy 100

PKO Inwestycje 100

Kredobank 98,15

Bank Pocztowy 25

źródło: PKO BP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu