PKO BP hojne dla akcjonariuszy

[ET]
02-03-2010, 11:41

Bank podzieli się zyskiem za 2009 rok z  akcjonariuszami. Planuje też emisję nawet 1 mld EUR obligacji.

PKO BP może wypłacić dywidendę za 2009 rok. Szef detalicznego giganta deklaruje, że będzie się trzymał tego, co napisał w prospekcie emisyjnym jesienią ubiegłego roku. Bank zapowiedział wypłatę około 40 proc. zysku akcjonariuszom każdego roku.

- Nie widzę przesłanek żeby w 2009 roku zmieniło się coś w stosunku do tego co wcześniej deklarowaliśmy. Jesteśmy, jakim sensie, związani zapisami w prospekcie – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

Co do wyniku banku za miniony rok, prezes przyznał, że może być on zgodny z oczekiwaniami analityków. Spodziewają się oni w IV kw. 560 mln zysku. W poprzednich trzech bank wypracował 1,79 mld zł.

- Jesteśmy i chcemy być bankiem przewidywalnym. Nie jest dobrze zaskakiwać rynek i analityków zarówno przekazując nadspodziewanie dobre informacje, jak i złe wyniki – mówi Zbigniew Jagiełło.

Obecnie bank pracuje nad przygotowaniem emisji euroobligacji na kwotę 750 mln -1 mld EUR. Pieniądze zamierza przeznaczyć na sfinansowani akcji kredytowej na rynku kredytów hipotecznych. Obecnie 99 proc. tego rodzaju kredytów to kredyty złotowe.

Zbigniew Jagiełło chciałby, aby klineci PKO BP, w kontekście wejścia Polski do eurostrefy, mogli się zadłużać także w euro. Wstępnie emisja mogłaby zostać uplasowana w maju tego roku. Okres zapadalności będzie wynosił między 3 a 10 lat

- Dla nas optymalne byłyby obligacje 5-letnie. Zakładając, że w Eurolandzie będziemy w 2015 roku, moglibyśmy spłacić obligacje własną walutą, bez konieczności kupowania euro – mówi Zbigniew Jagiełło.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [ET]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / PKO BP hojne dla akcjonariuszy