PKO BP i Pekao nie błysną wynikami

MBL
opublikowano: 26-04-2013, 00:00

3 PYTANIA DO… TOMASZA BURSY ANALITYKA IPOPEMA SECURITIES

1 Kto w branży bankowej może pozytywnie zaskoczyć wynikami za I kwartał, a kto rozczaruje?

Oczekuję dobrych wyników Banku Handlowego i BRE Banku. Pozytywnie należy również ocenić raporty spółek, które już podały wynik. Zarówno Millennium, jak i BZ WBK przebiły konsens prognoz analityków. Spodziewam się natomiast, że I kwartał będzie słaby w wykonaniu największych, czyli PKO BP oraz Pekao. Myślę, że cykl obniżek stóp procentowych będzie najbardziej widoczny właśnie w wynikach tych dwóch instytucji. W PKO BP zakładam 30-procentowy spadek zysku, do 706 mln zł, a w Pekao 12-procentowy, do 628 mln zł.

2 W jaki sposób wyniki za I kwartał 2013 r. przełożą się na giełdowe notowania?

Wyniki za I kwartał będą słabe, więc nie sądzę, aby przełożyły się na pozytywne zachowanie kursów banków. Rynek będzie czekać na zakończenie obniżek stóp procentowych, stabilizację marż odsetkowych oraz na poprawę wolumenów kredytowych.

3 Jakie są perspektywy wyników sektora w 2013 r.?

Spodziewam się, że pierwsza połowa roku będzie trudna dla polskich banków. Skutki spowolnienia gospodarczego będą w dalszym ciągu ciążyły na wynikach finansowych. W całym roku oczekuję spadku zysku netto sektora bankowego o 10-15 proc. w porównaniu z 2012 r. Nasza prognoza zawiera specjalną opłatę ostrożnościową w wysokości 900 mln zł, co odpowiada za około 6 proc. zysków sektora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy