PKO BP już od dziś w obrocie?

Mariusz Zielke
31-08-2004, 00:00

Największy w kraju bank detaliczny w ekspresowym tempie zmierza na giełdę. Zgodę KPWiG powinien dostać już dziś. Inni muszą poczekać.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że nadzór giełdowy na dzisiejszym posiedzeniu dopuści do publicznego obrotu jedynie akcje banku, którego 100 proc. akcji jest w rękach skarbu państwa. Wszystkie siły urzędników Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) w ostatnich tygodniach skupiły się na analizowaniu prospektu emisyjnego PKO BP, złożonego 23 lipca. Tempo rozpatrywania wniosku jest więc ekspresowe. Wszystko po to, aby prywatyzację udało się zamknąć jeszcze w tym roku i środki z emisji zaksięgować po stronie tegorocznych wpływów budżetu.

Nadzieje na odbicie

Długo wyczekiwana przez inwestorów oferta ma zostać przeprowadzona w drugiej połowie października. Z informacji ujawnionych przez Jacka Sochę, szefa resortu skarbu, wynika, że warta 5-6 mld zł emisja 30 proc. akcji banku będzie podzielona na cztery transze. 21- -25 proc. puli trafi do inwestorów indywidualnych, jedna trzecia do krajowych instytucji finansowych, tyle samo mają objąć inwestorzy zagraniczni. Reszta papierów będzie przydzielana w zależności od wielkości popytu zgłaszanego przez poszczególne grupy inwestorów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, akcje PKO BP zadebiutowałyby na warszawskiej giełdzie w listopadzie.

Pechowa trzynastka

Trzynaście innych spółek, których prospekty są już w komisji, będzie musiało poczekać na swoją kolej przynajmniej do 28 września. Na ten dzień zaplanowano następne posiedzenie KPWiG. Urzędnicy będą więc mieli pełne ręce roboty, bo cztery firmy: Atlanta, Koelner, Zelmer i Graal zapowiedziały złożenie wniosków w najbliższych dniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKO BP już od dziś w obrocie?