PKO BP może kupić do 5% akcji BOŚ

Internet Securities
12-05-2006, 12:44

PKO Bank Polski nie wyklucza zakupu do 5% akcji Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) z pakietu 47,5% walorów sprzedawanego przez Skandinaviska Enskilda Banken (SEB), może też rozważyć kredytowanie dalszego pakietu akcji na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), zadeklarował w piątek prezes PKO BP Andrzej Podsiadło.

PKO Bank Polski nie wyklucza zakupu do 5% akcji Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) z pakietu 47,5% walorów sprzedawanego przez Skandinaviska Enskilda Banken (SEB), może też rozważyć kredytowanie dalszego pakietu akcji na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), zadeklarował w piątek prezes PKO BP Andrzej Podsiadło.

„Nie mamy zamiaru kupować kontrolnego pakietu akcji tego banku, choć nie wykluczamy, że możemy kupić niewielki pakiet, do 5% akcji. Jeśli NFOŚiGW zwróci się do nas o kredytowanie zakupu pakietu akcji, z pewnością rozważymy taką możliwość” – powiedział Podsiadło podczas konferencji prasowej.

„Puls Biznesu” podał na początku tego tygodnia, że na rynku „mówiło się”, że PKO BP ma objąć 10% akcji BOŚ. Jednak z informacji gazety wynika, że obejmie ich tyle, ile zostanie po tym, jak swoje deklaracje zakupu złożą fundusze wojewódzkie i narodowy.

W ub. tygodniu prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (WFOŚ) w Poznaniu Przemysław Gonera powiedział agencji ISB, że funduszu jest wstępnie zainteresowany kupnem akcji BOŚ.

Tymczasem pod koniec kwietnia „Gazeta Wyborcza” napisała, że Mazowiecki Fundusz Ochrony Środowiska zamierza zainwestować w bank „znaczącą kwotę”. Natomiast „Rzeczpospolita” doniosła, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Szczecinie nie kupi akcji banku.

Wcześniej w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) poinformował w komunikacie, że NFOŚiGW będzie mógł przejąć kontrolę nad BOŚ. NFOŚiGW zwrócił się do UOKiK o wydanie zgody na przejęcie kontroli nad BOŚ 15 marca.

„GW” napisała na początku kwietnia, że NFOŚiGW chciałby, żeby 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które na inwestycje ekologiczne mają ponad 2 mld zł rocznie, kupiły co najmniej 10% akcji banku. Byłby to wydatek rzędu 120 mln zł z pieniędzy przeznaczonych na inwestycje ekologiczne.

Na początku stycznia 2006 roku minister środowiska zgodził się na zakup akcji BOŚ przez NFOŚ. Wówczas resort informował, że zainteresowanie potencjalnych nowych inwestorów przekracza wielkość oferowanego im pakietu akcji banku.

Szwedzka grupa bankowa, Skandinaviska Enskilda Banken (SEB), posiadająca 47,5% akcji BOŚ, postanowiła wcześniej o sprzedaży wszystkich posiadanych akcji polskiego banku na rzecz NFOŚ, który posiada obecnie 44,35% akcji BOŚ, a po przejęciu walorów od SEB będzie posiadał, wraz z funduszami wojewódzkimi, 97% kapitału i ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu banku. Tym samym zakończył się konflikt między głównymi akcjonariuszami banku.

SEB podał, że wartość transakcji wyniesie 576,86 mln zł, co odpowiada cenie 92 zł za akcję. Finalizacja transakcji ma nastąpić do połowy 2006 roku.

BOŚ miał po audycie 40,55 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej w 2005 roku wobec 36,53 mln zł zysku rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PKO BP może kupić do 5% akcji BOŚ