PKO BP nabrał apetytu na spożywców

Polska jako spichlerz Europy, finansowana przez polski bank — oto wizja PKO BP. Giełdowa spółka zaczyna ostrą walkę o rolników i przetwórców. W kraju oraz tam, dokąd eksportują

  Chcemy się rozwijać razem z polskimi spożywcami i rolnikami — deklaruje PKO BP. Prezes Zbigniew Jagiełło podkreśla, że produkcja żywności staje się naszą narodową specjalnością.

Przetwórcy i rolnicy znajdą się w nowej strategii PKO BP, którym zarządza Zbigniew Jagiełło. Bank skusiły rekordy eksportowe branży i rozwój krajowej produkcji.
Zobacz więcej

APETYCZNA BRANŻA:

Przetwórcy i rolnicy znajdą się w nowej strategii PKO BP, którym zarządza Zbigniew Jagiełło. Bank skusiły rekordy eksportowe branży i rozwój krajowej produkcji. Marek Wiśniewski

— Kiedyś mówiło się o Polsce jako spichlerzu Europy i warto do tej metafory powrócić, zwłaszcza że branża spożywcza wciąż nie wykorzystuje w pełni potencjału. Jest tu duże pole do poprawy produktywności. Będzie ona następowała poprzez koncentrację produkcji, a infrastruktura będzie przebudowywana tak, by oferować wyroby o jak największej wartości dodanej — twierdzi Zbigniew Jagiełło. Jak mówi, zaangażowanie PKO BP w branżę spożywczą jest „wyrazem wspierania eksportu i ekspansji zagranicznej polskich firm”.

— Widzimy też szybki wzrost tej branży, który wciąż wspierany będzie funduszami europejskimi — podkreśla prezes PKO BP. Czas na branżę rolno-spożywczą jest dobry także dlatego, że bank rozpoczyna właśnie program wychodzenia poza Polskę przy wykorzystaniu oddziałów zagranicznych. Obecnie w Szwecji działa spółka PKO Leasing Sverige (gdzie grupa PKO BP weszła ze względu na rozwój na tamtejszym rynku polskiego Solarisa, producenta autobusów). W tym roku zostanie otwarty pierwszy oddział korporacyjny w Niemczech, a w kolejce są jeszcze Wielka Brytania, Francja i Czechy. To najwięksi odbiorcy polskiej żywności.

Dobry moment

Poza przetwórcami, z którymi PKO BP ma już sporo doświadczeń, na bankowym celowniku są grupy producenckie i rolnicy. Bank zaczyna od największych grup, z obrotami przekraczającymi 500 mln zł, których jest w Polsce około 115. Obecnie współpracuje z 23, w najbliższych latach chce tę liczbę co najmniej podwoić. W kręgu zainteresowań PKO BP są też gospodarstwa rolne, na początek o największym areale. W kolejnych latach do tej grupy mają dołączać również rolnicy działający na mniejszych obszarach. Celem banku jest osiągnięcie w tym sektorze w ciągu trzech lat dwucyfrowego udziału w rynku. PKO BP uważa, że ma przewagę nad rywalami — Bankiem BGŻ i Credit Agricole.

— Fuzja [BNP Paribas Polska i Banku BGŻ — red.] zawsze sprawia, że łączące się banki koncentrują się na sprawach wewnętrznych, co odciąga ich uwagę od walki o rynek. Takie zaangażowanie konkurencji jest dla nas szansą, którą chętnie wykorzystamy. Dzięki dużej liczbie placówek w całym kraju możemy być bliżej klientów, a nasza marka jest bardzo rozpoznawalna. Jesteśmy wreszcie bankiem polskim, dla którego współpraca z polskimiprzedsiębiorcami jest absolutnym priorytetem — mówi Zbigniew Jagiełło.

Rok prawdy

Konkurencja zachowuje spokój.

— PKO BP jest kolejnym bankiem, który deklaruje rozwój oferty dla branży rolno-spożywczej. Wcześniej mówiły o tym Bank Pekao, BZ WBK, ING i mBank. Jako lider rynku ostrożnie przyglądamy się takim działaniom. Uważamy, że mogą przyczynić się do rozwoju sektora, z korzyścią dla klientów — komentuje Bartosz Urbaniak, dyrektor zarządzający ds. agrobiznesu i MSP w Banku BGŻ. Jego zdaniem, takie plany mogą wiązać się z dobrymi wynikami branży w ostatnich latach.

— W przeszłości obserwowaliśmy już takie działania, wygasały one jednak wraz z pierwszymi kłopotami sektora, jak np. embargo. Prawdziwym testem będzie wynik branży po bieżącym, słabszym sezonie. My mamy do czynienia z takimi sytuacjami od ponad 90 lat, czyli od momentu powstania banku — mówi Bartosz Urbaniak.

— Trzeba pamiętać, że każdego nowego gracza na rynku agrobiznesu czeka wiele wyzwań. Rolnicy są klientami lojalnymi, przywiązanymi do banku. Coraz bardziej liczy się dla nich jakość obsługi — dodaje Robert Duda, dyrektor departamentu klientów agrobiznesowych w Credit Agricole. Jego zdaniem, dla profesjonalnych graczy, z dobrą strategią i odpowiednim podejściem do klienta miejsce na rynku jest zawsze.

— Nasz bank już od kilku lat nawiązuje relacje i z rolnikami, i z firmami z branży rolno-spożywczej. Budujemy ofertę i zdobywamy doświadczenie, korzystając także z wiedzy naszego akcjonariusza — grupy Crédit Agricole, która we Francji obsługuje 90 proc. rolników — zaznacza Robert Duda. Zbigniew Jagiełło mówi, że jedną z przewag PKO BP jest kadra menedżerska. Szefem departamentu wyspecjalizowanego w obsłudze rynku rolno-spożywczego został Jacek Szugajew, były prezes Rabobanku Polska. BGŻ też jednak czuje się mocny kadrowo. — W obszarze agro w naszym banku pracuje kilkaset osób, a w innych bankach są to zespoły kilkuosobowe. Nasze doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat sprawia, że umiemy reagować i dostosowywać działania do sytuacji na rynku — twierdzi Bartosz Urbaniak.

 

Rekordy to standard

1386 — tyle podmiotów zatrudniających powyżej 49 osób działa w przetwórstwie żywności, według ostatnich danych GUS. Wartość ich sprzedanej produkcji przekracza 150 mld zł, a łącznie z firmami zatrudniającymi powyżej 9 pracowników to już ponad 230 mld zł. Największe gałęzie branży tworzą producenci mięsa (produkcja na poziomie 47 mld zł w firmach zatrudniających powyżej 49 osób), mleczarze (26,3 mld zł), przetwórcy owoców i warzyw (12,7 mld zł) i piekarze (9,5 mld zł). Rokrocznie od wielu lat polscy spożywcy biją rekordy w eksporcie żywności. W zeszłym roku ustanowili kolejny, wysyłając za granicę produkty warte 21 mld EUR pomimo rosyjskiego embarga. Naszym największym partnerem w UE są Niemcy, a następni na liście — Brytyjczycy, Czesi, Francuzi i Holendrzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu