PKO BP obsłuży emisje obligacji Kalisza i Nowych Skalmierzyc

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-10-2005, 11:06

Bank PKO BP obsłuży emisje obligacji komunalnych Kalisza i pobliskich Nowych Skalmierzyc (Wielkopolska). Pierwsze z miast zdecydowało się na wyemitowanie papierów o wartości 25 mln zł, drugie - na 3 mln zł.

Bank PKO BP obsłuży emisje obligacji komunalnych Kalisza i pobliskich Nowych Skalmierzyc (Wielkopolska). Pierwsze z miast zdecydowało się na wyemitowanie papierów o wartości 25 mln zł, drugie - na 3 mln zł.

    Radni Kalisza zdecydowali w maju, że środki z emisji zostaną przeznaczone w całości na sfinansowanie wydatków związanych z modernizacją i budową obiektów oświatowych w mieście. W Nowych Skalmierzycach będą budowane drogi.

    Według prezydenta Kalisza Janusza Pęcherza, znaczna część budynków szkolnych wymaga pilnej modernizacji. Część potrzebnych na ten cel pieniędzy będzie pochodzić z preferencyjnego kredytu termomodernizacyjnego, a część - z emisji obligacji.

    Miasto wyemituje trzy transze obligacji na okaziciela w łącznej liczbie 2.500 sztuk o wartości nominalnej 10 tys. zł każda. Pierwsza transza na kwotę 6,7 mln zł zostanie wyemitowana jeszcze w tym roku, druga na kwotę 9,2 mln zł w 2006 r., a trzecia na kwotę 9,1 mln zł - w 2007 r.

    Wykup papierów i wypłata oprocentowania zostaną pokryte z dochodów budżetu miasta pochodzących z podatków i opłat lokalnych oraz udziałów w podatkach będących dochodem budżetu państwa. Radni ustalili, że 31 grudnia 2015 r. będzie ostatecznym terminem wykupu papierów.

    Zdaniem prezydenta, przeprowadzone przez specjalistów analizy potwierdziły, że emisja na kwotę 25 mln zł pozwala na zachowanie płynności finansów miasta we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania.

    Kalisz zdecydował się na emisję obligacji komunalnych po raz pierwszy. Natomiast Nowe Skalmierzyce powiększą w ten sposób swój budżet już po raz drugi. Środki z poprzedniej emisji przeznaczono tam na sfinansowanie rozbudowy miejscowego gimnazjum i budowę nowoczesnej sali gimnastycznej.

    Dla wielu gmin emisja papierów wartościowych nadal jest korzystniejszą formą pozyskiwania pieniędzy na inwestycje od pożyczek w bankach. Zdobywane w ten sposób pieniądze nie wymagają zabezpieczenia majątkowego i mogą być przeznaczane na dowolne cele. Radni twierdzą, że emisja jest "dogodną alternatywą wstosunku do kredytu inwestycyjnego zaciągniętego w banku".

    Według samorządowców Nowych Skalmierzyc, gmina uzyskuje w ten sposób możliwość kształtowania wielkości i czasu zadłużenia, jak również czasu karencji czy też zasad i okresu wykupu, w zależności od potrzeb i możliwości budżetu.

    Pierwszą w Polsce gminą, która zdecydowała się na emisję obligacji komunalnych był w 1996 r. Ostrów Wielkopolski (do tej pory wypuszczono tam sześć emisji). Z tego przykładu skorzystały wkrótce inne samorządy południowej Wielkopolski m.in. Krotoszyn, Jaraczewo, Nowe Skalmierzyce, Pleszew, Kępno, Jarocin, Żerków.

    Dzięki uzyskanym w ten sposób środkom budowano lub modernizowano w południowej Wielkopolsce przede wszystkim drogi, ulice i chodniki oraz obiekty szkolne. W Krotoszynie powstała też bardzo nowoczesna kryta pływalnia, która kosztowała ponad 30 mln zł, a ok. 17 mln zł z tej kwoty pozyskano z emisji papierów.(

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane