PKO BP otrzymuje oferty na system IT

Mariusz Zielke
28-04-2003, 00:00

Już dziś PKO BP otrzyma od trzech konsorcjów oferty cenowe na budowę zintegrowanego systemu informatycznego. Faworytem jest konsorcjum warszawskiego Softbanku z Accenture. Decyzja banku zapadnie do końca czerwca.

Dziś PKO BP ma otrzymać oferty cenowe na budowę zintegrowanego systemu informatycznego (ZSI) wartości nawet 2 mld zł. Po zakończeniu pierwszego etapu, do którego zakwalifikowano 10 konsorcjów, na krótkiej liście pozostało trzech oferentów — Softbank z Accenture, Temenos z IBM oraz FNS z Uni-Lab. Po przedstawieniu ofert cenowych bank rozpocznie indywidualne negocjacje. Ostateczny wybór dostawcy ma nastąpić do końca czerwca.

Ceny ofert będą prawdopodobnie wariantowe, choć bank dość szczegółowo określił zapotrzebowanie. Według naszych informatorów, zbliżonych do procesu przetargowego, przewiduje się, że pierwsze propozycje powinny opiewać na 500 do 700 mln zł, z czego 200-300 mln zł to koszty licencji, a pozostałe 300-400 mln zł — koszty wdrożenia. Potem do kosztów budowy ZSI dojdą ceny sprzętu i kolejne umowy poboczne. W sumie analitycy rynku szacują, że PKO BP będzie musiał wydać nawet 2 mld zł w ciągu kilku lat.

— To olbrzymi projekt, a zwycięzca zyska klienta związanego z nim nawet na 10 lat. Pierwsza umowa z bankiem na budowę ZSI jest więc tylko wstępem do pozyskania znaczących przychodów —uważa przedstawiciel jednej z firm informatycznych.

Zdecydowanym faworytem jest Softbank, który obsługuje w banku systemy oddziałowe i doskonale zna PKO BP. Według opinii jednego ze specjalistów od systemów bankowych, który kierował wdrożeniem scentralizowanego systemu w jednej z instytucji finansowych, bez udziału Softbanku ryzyko niepowodzenia tego projektu dramatycznie wzrasta.

— Oczywiście bank może wybrać inny system i innego oferenta, ale nie wyobrażam sobie, żeby ten potem nie porozumiał się z Softbankiem i nie zaprosił tej firmy do wdrożenia — mówi nasz rozmówca.

System Alnova oferowany przez Softbank działa w Polsce w mBanku i Multibanku.

Bez względu na to, kto wygra, we wdrożeniu będą uczestniczyć inne polskie firmy informatyczne. Duże szanse mają na to Comp Rzeszów, Wonlok i Ster-Projekt.

W pierwszej turze przetargu startowały też Prokom i Computerland, największe polskie firmy IT, jednak bank uznał, że oferty konsorcjów z udziałem tych firm nie spełniają jego oczekiwań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKO BP otrzymuje oferty na system IT