PKO BP pierwszy prześle dokumenty w blockchainie

opublikowano: 17-09-2018, 11:32

O blockchainie w bankowości mówi się wiele, ale konkretnych wdrożeń wciąż brakuje. Odważył się PKO BP i technologię tę zastosuje przy wysyłce nowych regulaminów, rozwiązując tym samym problem tzw. trwałego nośnika w elektronicznej korespondencji z klientami.

5 mln klientów PKO Banku Polskiego (PKO BP), czyli ponad połowa z obsługiwanych, otrzyma w najbliższych dniach dokumenty wysłane drogą elektroniczną z zastosowaniem technologii blockchain. W takiej postaci do odbiorców trafią nowe regulaminy produktowe. Zastosowanie blockchaina odpowiada wymogom tzw. trwałego nośnika, czyli narzędzia pozwalającego na przekazywanie i przechowywanie informacji w sposób uniemożliwiający ich jakąkolwiek zmianę, czego nie zapewniały stosowane dotąd formy wysyłki elektronicznej. A bankom za niedopatrzenia w tym zakresie groziły już kary. Instytucje finansowe zaczęły więc szukać nowych technologii, które pozwolą na zmniejszenie liczby papierowej korespondencji i sprostają nałożonym na nie wymogom jej bezpieczeństwa.  

Pracujemy nad kolejnymi innowacyjnymi rozwiązaniami, a w prace angażujemy partnerów zewnętrznych, wspólnie tworząc nowoczesną bankowość w Polsce. – mówi Adam Marciniak, wiceprezes PKO Banku Polskiego.
Zobacz więcej

Pracujemy nad kolejnymi innowacyjnymi rozwiązaniami, a w prace angażujemy partnerów zewnętrznych, wspólnie tworząc nowoczesną bankowość w Polsce. – mówi Adam Marciniak, wiceprezes PKO Banku Polskiego. ARC

PKO BP zdecydował się na blockchain i w tym celu podpisał umowę z polsko-brytyjskim start-upem Coinfirm, na rynku rozwijającym tę technologię także w kontekście zapobiegania praniu pieniędzy w transakcjach kryptowalutowych. Ze spółką podpisano umowę o współpracy, o czym “Puls Biznesu” informował w marcu 2018 r. Firma ta była jednym z uczestników programu akceleracyjnego dla start-upów „Let’s Fintech with PKO Bank Polski”, pierwotnie realizowanym wspólnie z MIT Enterprise Forum Poland. Obecne wdrożenie blockchaina zostało wypracowane również we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową (KIR).  

Do potwierdzania autentyczności dokumentów wysyłanych drogą elektroniczną wykorzystywana będzie platforma Coinfirmu - Trudatum. Klienci w korespondencji elektronicznej otrzymają m.in. unikalny 64-znakowy identyfikator dokumentu oraz odnośnik do strony banku, na której - po jego wpisaniu - dostaną potwierdzenie autentyczności wraz ze wskazaniem daty ostatniej modyfikacji zapisu. Dostęp do dokumentu będzie możliwy nawet po rozwiązaniu umowy z bankiem. Regulaminy będą zapisywane jednocześnie na serwerach PKO BP i KIR, dostęp do nich będzie można uzyskać także przez strony internetowe obydwu instytucji.  

- Jest to pierwsze wdrożenie tzw. prywatnego blockchainu w banku. Zakładamy natomiast, że będzie to szkieletowa architektura dla kolejnych zastosowań tej technologii na rynku finansowym - zaznacza Adam Marciniak, wiceprezes PKO BP.

Dodaje, że zastosowanie tej technologii przy jednorazowej wysyłce przyniesie oszczędności na poziomie kilku milionów złotych. Ale przechodzenie od papierowej do cyfrowej komunikacji postępuje w banku również na innych płaszczyznach.

- Kilka miesięcy temu udostępniliśmy klientom możliwość składania drogą elektroniczną kolejnej grupy dyspozycji w zakresie obsługi produktów bankowych. Z takiej możliwości skorzystali już prawie 50 tys. razy. Wdrażamy także cyfrowe systemy upraszczające obsługę klientów w oddziałach oraz testujemy rozwiązania pozwalające np. na autoryzację w oddziale niektórych dyspozycji z wykorzystaniem wiadomości SMS - dodaje Adam Marciniak.

Dodatkowo PKO BP na początku 2018 r. powołał Centrum Kompetencyjne Bockchain, w którym prowadzone są prace badawczo-rozwojowe dotyczące rozwoju tej technologii, ale także możliwości jej wdrożenia w banku i - szerzej - na całym rynku finansowym. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu