PKO BP stawia na długie oszczędzanie

opublikowano: 30-07-2014, 00:00

Największy polski bank daje możliwość oszczędzania na korzystnych warunkach. Wymaga jednak kilkunastoletniego cyrografu.

PKO Bank Polski wprowadził do oferty programy oszczędnościowe Kapitał na marzenia. Zakładają systematyczne oszczędzanie przez 12 lat kwot od 100 do 500 zł miesięcznie. Klient może wybrać, czy pieniądze będą trafiać na lokatę, na lokatę i do funduszy inwestycyjnych, czy tylko do funduszy.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP (FOT. MW)
Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP (FOT. MW)
None
None

Premia zależy od wysokości comiesięcznych wpłat i jest wyższa w wariancie łączącym lokatę z funduszami.

Pierwsza kapitalizacja odsetek na lokatach nastąpi po 24 miesiącach, a kolejne będą następować co pół roku. Oprocentowanie oparte jest na stawce WIBOR 3M (obecnie 2,68 proc.), ale klienci dokonujący comiesięcznych dopłat mogą liczyć na dodatkową premię odsetkową wysokości 0,1-1,5 pkt proc. Premia zależy od wysokości comiesięcznych wpłat i jest wyższa w wariancie łączącym lokatę z funduszami. Ktoś, kto będzie wpłacał do programu 500 zł miesięcznie, może liczyć na lokatę w PKO BP oprocentowaną obecnie na 4,18 proc. Należy jednak pamiętać, że umowa jest dwunastoletnia.

W przypadku likwidacji lokaty przed upływem okresu umownego oprocentowane za cały okres praktycznie przestaje istnieć — spada do 0,01 proc. Pieniądze wpłacane do programu i przeznaczone na inwestowanie w fundusze mogą trafić do dwóch portfeli inwestycyjnych, złożonych z funduszy PKO TFI. Klient wybiera tylko portfel, ale proporcje podziału pieniędzy pomiędzy poszczególne fundusze w portfelu są z góry ustalone.

Nabycie jednostek nie jest obarczone opłatami manipulacyjnymi. W przypadku odsprzedaży jednostek uczestnictwa opłata za wyjście wynosi 6 proc. w pierwszym roku, 4 proc. w drugim i 2 proc. w trzecim. W kolejnych latach opłata nie jest pobierana. PKO BP równolegle wprowadziło do oferty podobne programy pod nazwą Kapitał na emeryturę. Ich okres trwania to 15 lat, z możliwością dwukrotnegoprzedłużenia na kolejnych 15 lat. Poza premią odsetkową klient może w nich liczyć na dodatkową premię lojalnościową podwyższającą oprocentowanie lokaty od piątego roku oszczędzania.

Biorąc pod uwagę obecną stawkę WIBOR 3M, pozwala to osiągnąć na lokacie w PKO BP 4,38 proc. Obie premie znikają jednak po pierwszym 15-letnim okresie oszczędzania. Pieniądze inwestowane w fundusze nie trafiają zaś do kilku funduszy, ale do konkretnych — ze słowami „zabezpieczania emerytalnego” i datą w nazwie. By skorzystać z którejkolwiek opcji, trzeba mieć konto w PKO BP.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane