PKO BP stawia na długie oszczędzanie

opublikowano: 30-07-2014, 00:00

Największy polski bank daje możliwość oszczędzania na korzystnych warunkach. Wymaga jednak kilkunastoletniego cyrografu.

PKO Bank Polski wprowadził do oferty programy oszczędnościowe Kapitał na marzenia. Zakładają systematyczne oszczędzanie przez 12 lat kwot od 100 do 500 zł miesięcznie. Klient może wybrać, czy pieniądze będą trafiać na lokatę, na lokatę i do funduszy inwestycyjnych, czy tylko do funduszy.

Zobacz więcej

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP (FOT. MW)

Premia zależy od wysokości comiesięcznych wpłat i jest wyższa w wariancie łączącym lokatę z funduszami.

Pierwsza kapitalizacja odsetek na lokatach nastąpi po 24 miesiącach, a kolejne będą następować co pół roku. Oprocentowanie oparte jest na stawce WIBOR 3M (obecnie 2,68 proc.), ale klienci dokonujący comiesięcznych dopłat mogą liczyć na dodatkową premię odsetkową wysokości 0,1-1,5 pkt proc. Premia zależy od wysokości comiesięcznych wpłat i jest wyższa w wariancie łączącym lokatę z funduszami. Ktoś, kto będzie wpłacał do programu 500 zł miesięcznie, może liczyć na lokatę w PKO BP oprocentowaną obecnie na 4,18 proc. Należy jednak pamiętać, że umowa jest dwunastoletnia.

W przypadku likwidacji lokaty przed upływem okresu umownego oprocentowane za cały okres praktycznie przestaje istnieć — spada do 0,01 proc. Pieniądze wpłacane do programu i przeznaczone na inwestowanie w fundusze mogą trafić do dwóch portfeli inwestycyjnych, złożonych z funduszy PKO TFI. Klient wybiera tylko portfel, ale proporcje podziału pieniędzy pomiędzy poszczególne fundusze w portfelu są z góry ustalone.

Nabycie jednostek nie jest obarczone opłatami manipulacyjnymi. W przypadku odsprzedaży jednostek uczestnictwa opłata za wyjście wynosi 6 proc. w pierwszym roku, 4 proc. w drugim i 2 proc. w trzecim. W kolejnych latach opłata nie jest pobierana. PKO BP równolegle wprowadziło do oferty podobne programy pod nazwą Kapitał na emeryturę. Ich okres trwania to 15 lat, z możliwością dwukrotnegoprzedłużenia na kolejnych 15 lat. Poza premią odsetkową klient może w nich liczyć na dodatkową premię lojalnościową podwyższającą oprocentowanie lokaty od piątego roku oszczędzania.

Biorąc pod uwagę obecną stawkę WIBOR 3M, pozwala to osiągnąć na lokacie w PKO BP 4,38 proc. Obie premie znikają jednak po pierwszym 15-letnim okresie oszczędzania. Pieniądze inwestowane w fundusze nie trafiają zaś do kilku funduszy, ale do konkretnych — ze słowami „zabezpieczania emerytalnego” i datą w nazwie. By skorzystać z którejkolwiek opcji, trzeba mieć konto w PKO BP.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu