Czytasz dzięki

PKO BP tworzy wewnętrzny sandbox innowacji

opublikowano: 21-05-2018, 18:19
aktualizacja: 21-05-2018, 18:24

PKO Bank Polski tworzy własny program akceleracji start-upów. Deweloperom już teraz udostępni też swoje API.

Dostęp do zasobów informatycznych, danych bankowych i biznesowe wsparcie – taki pakiet zaoferuje młodym przedsiębiorcom, fintechom i programistom PKO Bank Polski. Instytucja rozszerza swoje działania akceleracyjne, realizowane dotychczas w „Let's fintech with PKO Bank Polski” wspólnie z MIT Enterprise Forum w ramach ScaleUp Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Teraz wprowadza niezależną ścieżkę z naborem ciągłym. A szukać będzie fintechów, których projekty mogą usprawnić pracę banku lub wpłynąć na rozwój całego sektora. 

Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji i Doświadczeń Klienta w PKO BP
Zobacz więcej

Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji i Doświadczeń Klienta w PKO BP WM

- Otwieramy się na polskie i zagraniczne fintechy. Najciekawsze z naszego punktu widzenia projekty będziemy chcieli „wyskalować” i zintegrować z naszą wewnętrzną strukturą lub bezpośrednio włączyć do oferty. Liczymy zwłaszcza na rozwiązania, które mogłyby usprawnić obsługę klienta, zwiększyć efektywność banku w zakresie big data, ale jesteśmy również otwarci na innowacje technologiczne, które mogą zupełnie zmienić nasze podejście do bankowości – zaznacza Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji i Doświadczeń Klienta w PKO BP.

Bank zaoferuje start-upom infrastrukturę informatyczną, dostęp do cloud computingu i otwarte API, które firmy będą mogły wykorzystać do kreowania nowych usług dla klientów banku, jak i dla własnych odbiorców.  

- Oczywiście udostępnienie API niebawem wymusi na nas dyrektywa PSD2, która nakazuje bankom stworzenie punktów dostępu do danych, zarówno fintechom, jak i dużym firmom. Działanie to umożliwi im pracę na danych dotyczących np. transakcji i płatności. Firmom biorącym udział w akceleratorze „Let’s fintech with PKO Bank Polski”  zamierzamy udostępnić dedykowane narzędzie deweloperskie, które pozwoli na wspólne tworzenie nowych produktów i usług dla naszych klientów, wychodząc także poza przyjęte szablony PSD2 - dodaje Piotr Helbich, dyrektor Biura Kart i Płatności w Departamencie Produktów Klienta Indywidualnego PKO BP.

Bank ma już doświadczenie również w komercyjnej współpracy ze start-upami. Niedawno poinformował o podpisaniu umowy o współpracy z polsko-brytyjskim fintechem Coinfirm, który wspomoże instytucję w procesie wdrażania technologii blockchain, zostanie ona użyta do potwierdzania autentyczności dokumentów udostępnianych klientom. Wcześniej PKO BP zakupił polski start-up ZenCard, rozwijający informatyczne narzędzie lojalnościowe bazujące na kartach płatniczych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane