PKO BP w roli parkingowego

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 09-05-2006, 00:00

PKO BP ma być dla NFOŚiGW wentylem bezpieczeństwa, jeśli nie uda się znaleźć chętnego na akcje BOŚ. Co na to akcjonariusze PKO BP?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) nie musi się obawiać o to, że jeśli w ciągu najbliższych dwóch miesięcy nie porozumie się z nowym inwestorem, nie będzie miał za co dokupić od skandynawskiego SEB 47,5 proc. akcji Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Wspomoże go w tej transakcji PKO BP.

— PKO BP z BOŚ nie stworzy strategicznego partnerstwa. To wentyl bezpieczeństwa dla NFOŚiGW, gdyby negocjacje z potencjalnymi chętnymi na odkupienie od SEB walorów BOŚ miały się przeciągnąć. W takim przypadku walory, których nie weźmie sam fundusz z grupą funduszy wojewódzkich, obejmie PKO BP. Kiedy NFOŚiGW dojdzie do porozumienia z nowym inwestorem, wówczas największy detalista odsprzeda mu akcje — mówi osoba związana z tym projektem.

Bez komentarza

Choć na rynku mówiło się o tym, że PKO BP ma objąć 10 proc. akcji BOŚ, to z naszych informacji wynika, że obejmie ich tyle, ile zostanie po tym, jak swoje deklaracje zakupu złożą fundusze wojewódzkie i narodowy. Nie udało nam się jednak ustalić, ile na tej operacji może zarobić największy detalista. Zdaniem specjalistów, przy transakcjach parkowania akcji liczy się koszt pieniądza w czasie, więc PKO BP nie powinien mieć z tej operacji mniej, niż uzyskałby, lokując tę samą kwotę w bezpieczne papiery rządowe.

Oficjalnie PKO BP stanowczo odmawia komentarza w sprawie ewentualnych planów zaangażowania w BOŚ.

— Nie komentujemy kwestii BOŚ — mówi Marek Kłuciński, rzecznik PKO BP.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, kto w banku podjął decyzję o ewentualnym zaangażowaniu. Jak wynika z naszych informacji, kwestia BOŚ do tej pory nigdy oficjalnie nie stanęła na zarządzie PKO BP. Banki pośrednio łączy osoba Sławomira Skrzypka, członka zarządu PKO BP i szefa rady NFOŚiGW.

Nie było i nie ma

Wbrew zapowiedziom, że nowy inwestor stoi u drzwi, NFOŚiGW nie podpisał jeszcze umowy. Tymczasem jego przedstawiciele tuż przed świętami wielkanocnymi informowali, że umowę uda im się podpisać do 14 kwietnia.

— NFOŚiGW ma czas do 15 lipca na odkupienie od SEB akcji BOŚ. Może więc spokojnie prowadzić negocjacje i wybrać partnera najlepszego dla siebie i banku — tłumaczy inwestora Jerzy Pietrewicz, prezes BOŚ.

I zaraz dodaje, czego oczekuje od partnera.

— Chciałbym, by nowy inwestor wspomógł rozwój oferty produktowej, akceptował strategię BOŚ i miał potencjał finansowy, by dokapitalizować bank — mówi Jerzy Pietrewicz.

Dodaje, że mile widziane byłyby bank lub towarzystwo ubezpieczeniowe, ale nie chce powiedzieć, czy PKO BP spełnia jego kryteria.

Tylko po co?

Rynek nie jest zachwycony doniesieniami o tym, że do BOŚ miałby wejść PKO BP.

— Dla PKO BP byłby to wydatek maksymalnie 0,5 mld zł. To oczywiście nie wpłynęłoby negatywnie na jego wyniki, ale rodzi się pytanie, po co ta inwestycja? Czy PKO BP ma być bankiem do finansowania projektów, na które rząd nie ma pieniędzy — zastanawia się Marcin Materna, analityk Millennium DM.

Obserwatorzy rynku są zgodni — to może nie spodobać się drobnym akcjonariuszom, bo ekonomicznie uzasadnić tę transakcję będzie trudno.

— Biorąc pod uwagę różnicę skali działania, wartość możliwych do wykorzystania synergii między tymi bankami jest niewielka. Wprawdzie core business BOŚ — finansowanie projektów z zakresu ochrony środowiska — jest unikatowy i zapewne wart zainteresowania, ale czy wart aż 0,5 mld zł, które trzeba wyłożyć na niespełna 50-procentowy pakiet akcji? Ponadto bank ma niską rentowność, nie jest do końca jasne, w jakim kierunku chce się rozwijać ani jaki wpływ na jego rozwój będzie miał potencjalny nowy inwestor — mówi Artur Szeski, analityk CDM Pekao.

Zastanawia się także, jak na tę inwestycję największego banku w Polsce zareaguje urząd antymonopolowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu