Czytasz dzięki

PKO BP: wyższa rekomendacja, ale niższa wycena

opublikowano: 08-04-2020, 11:34

Marta Czajkowska-Bałdyga, analityczka Haitong Banku, w raporcie z 7 kwietnia z godz. 8 podniosła ze „sprzedaj” do „kupuj” rekomendację dla akcji PKO BP. Cenę docelową obniżyła jednak z 30,5 do 26,3 zł.

Założeniami nowej wyceny są:

Marta Czajkowska-Bałdyga z Haitong Banku wydała rekomendację dla mBanku
Zobacz więcej

Marta Czajkowska-Bałdyga z Haitong Banku wydała rekomendację dla mBanku Fot. WM

-ożywienie gospodarcze w kształcie litery V lub krótkiego U,

-brak dalszych obniżek stóp procentowych,

-opanowanie epidemii w połowie 2020 r.

Analityczka uważa, że sektor bankowy powinien być jednym z beneficjentów odbicia gospodarczego, ale też nie pozostanie całkowicie odporny na kryzys.

PKO BP powinno umacniać pozycję rynkową w trakcie kryzysu, podobnie jak miało to miejsce podczas poprzednich zawirowań, dodaje Marta Czajkowska-Bałdyga.

„Dzieje się tak dzięki mocnej pozycji kapitałowej oraz wizerunku banku jako stabilnej instytucji kontrolowanej przez Skarb Państwa. Zarząd potwierdził ostatnio, że bank odnotował wzrosty depozytów, co na tle braku zmian w ofercie jest pozytywnym sygnałem” – napisała analityczka w uzasadnieniu raportu.

Jej zdaniem, na tle branży bank odczuje mniejszy negatywny wpływ epidemii na koszt ryzyka. 

W scenariuszu bazowym nowa prognoza zysku PKO BP w 2020 r. to 3,55 mld zł (o 12 proc. mniej niż dotychczas i również o 12 proc. mniej r/r), a w 2021 r. 4,24 mld zł (-3 proc. i +20 proc.). 

W scenariuszu negatywnym, gdyby U-kształtne ożywienie gospodarcze przedłużało się, zysk netto PKO BP w 2020 r. wyniósłby o jedną trzecią mniej niż w 2019 r., a w 2021 r. spadek wyniósłby 34 proc/ r/r. 

W 2019 r. zysk netto grupy wyniósł 4 mld zł.

W takim scenariuszu analityczka wycenia akcję PKO BP na 20,5 zł. 

Wycena nie uwzględnia jednak efektów ewentualnej restrukturyzacji, która może mieć miejsce, jeśli kryzys będzie się pogłębiał, zaznaczono. 

PKO BP zastrzeżenia prawne

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane