PKO BP zebrało oferty na system

Mariusz Zielke
03-02-2003, 00:00

Walka o megakontrakt dla PKO BP rozpoczęła się na dobre: w piątek do banku wpłynęły oferty na system informatyczny. Największym zaskoczeniem jest oddzielny start Prokomu, który oferuje system Alltela, oraz powiązanego z nim kapitałowo Softbanku, proponującego rozwiązanie Accenture.

W piątek bank PKO BP otrzymał oferty na budowę scentralizowanego systemu informatycznego. Zaproszenie do udziału wysłano do 19 firm, jednak przynajmniej cztery z nich nie odpowiedziały.

— Mogło wpłynąć około 10 ofert. I tak jednak najbardziej będą się liczyć trzy — mówi osoba zbliżona do przetargu.

Propozycje dla banku na pewno złożyły trzy największe polskie firmy integracyjne: Prokom, Computerland i Softbank. Konsorcja z udziałem tych firm uważane są zgodnie za największych faworytów konkursu. Ceny rozwiązań nie zostały podane, jednak według szacunków „PB” kontrakt będzie początkowo opiewał na 500-700 mln zł, a potem może zostać rozszerzony na dużo większą skalę.

Sporym zaskoczeniem jest oferta złożona przez Softbank, który w tej chwili obsługuje systemy oddziałowe PKO BP, a dodatkowo jest kapitałowo powiązany z Prokomem. Rynek spodziewał się co prawda, że warszawska firma może złożyć oddzielną ofertę poza Prokomem, ale nikt nie brał pod uwagę konfiguracji z Accenture, jednym z największych dostawców systemów dla sektora finansowego. A to właśnie z tą firmą zdecydował się wystartować warszawski integrator.

— W ten sposób grupa Prokomu ma dwie bardzo poważne oferty z liczącymi się na świecie systemami. Nawet jeśli jedna odpadnie, druga na pewno przejdzie do kolejnej rundy. Szanse na zwycięstwo podwajają się — mówi przedstawiciel jednego z konsorcjów.

Prokom nie chciał oficjalnie skomentować tych informacji. Jeden z naszych informatorów twierdzi jednak, że „podwajanie szans” w ten sposób nie było celowym zagraniem gdyńskiej spółki.

— Umowę z Accenture podpisał prezes Aleksander Lesz, który niedługo odejdzie z Softbanku. Prokom nic o tym nie wiedział — twierdzi nasz rozmówca.

Fakty są jednak takie, że grupa Prokomu zaoferowała dwa produkty i oba mają duże szanse na zwycięstwo. Wiadomo też, że nawet jeśli wygra sam Prokom, Softbank weźmie udział w projekcie jako podwykonawca.

Trzeci z integratorów — warszawski Computerland — wystartował ze swoim stałym partnerem — Sanchezem. Obserwatorzy przetargu dają CL niewielkie szanse na zwycięstwo, argumentując, że taki system jest za mały dla PKO BP. CL odpiera zarzuty. Kilka tygodni temu firma wysłała do prasy oświadczenie o przeprowadzonych wspólnie z IBM na Sanchezie testach, które wykazały, że system odpowiada wymaganiom największych banków i może obsługiwać ponad 30 mln rachunków. CL ma też jeden poważny atut: jest jedyną z trzech faworyzowanych firm, która ma referencje udanych wdrożeń systemów scentralizowanych.

Na zaproszenie — jak wynika z informacji „PB” — nie odpowiedział żaden z polskich producentów systemów. Zaproszenie wysłano do łódzkiego Wonloka (który został przejęty przez Softbank) i Compu Rzeszów.

— Obie firmy uznały pewnie, że nie mają szans na wykonanie samodzielnie takiego wdrożenia — mówi osoba zbliżona do przetargu.

Prawdopodobnie zarówno Comp Rzeszów jak i Wonlok będą podwykonawcami. O ile wygra Prokom lub Softbank.

Złożenie ofert to dopiero pierwsza tura wyboru systemu przez PKO BP. Propozycje nie zawierały cen. Bank ma wybrać krótką listę na podstawie merytorycznej wartości oferty. Nie wiadomo, czy na niej znajdą się dwie czy trzy firmy. Dopiero po jej ogłoszeniu konsorcja przedstawią oferty cenowe. Zdaniem naszych informatorów, wdrożenie w PKO BP systemu scentralizowanego będzie trwało kilka lat.

— Zwycięzca zyska klienta przynajmniej na10 lat. Umowa na licencję i wdrożenie może opiewać na 500 czy 700 mln zł, ale rzeczywista wartość kontraktu to kilka miliardów złotych — ocenia jeden ze specjalistów od systemów bankowych.

Analitycy szacowali wartość przetargu z dużą rozpiętością — od 0,5 do 2 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKO BP zebrało oferty na system