PKO BP zorganizuje emisję obligacji Lubonia

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 10-07-2001, 00:00

PKO BP zorganizuje emisję obligacji Lubonia

Dzisiaj zostanie podpisana umowa między gminą Luboń a bankiem PKO BP dotycząca organizacji emisji obligacji komunalnych wartości 9 mln zł. Będą one wyemitowane w dwóch transzach po 4,5 mln zł w 2001 i 2002 r. Pieniądze z emisji gmina wyda na wykup gruntów pod budowę dróg.

PKO BP będzie obsługiwał emisję obligacji komunalnych gminy Luboń koło Poznania. Dzisiaj zostanie podpisana umowa między gminą a bankiem. Emisja zostanie dokonana w trybie oferty niepublicznej. Termin wykupu obligacji wynosi od 3 do 6 lat. Obligacje zostaną wykupione z dochodów budżetu gminy Luboń.

Według Włodzimierza Kaczmarka, burmistrza Lubonia, ofertę organizacji emisji obligacji złożyły trzy banki: PKO BP, Pekao SA i GBW.

— Oferta PKO BP była najlepsza — ocenia Włodzimierz Kaczmarek.

Pieniądze za tydzień

PKO BP zagwarantował gminie, że już po upływie tygodnia od podpisania umowy na jej rachunek wpłyną pierwsze pieniądze z tytułu emisji obligacji.

— Taki pośpiech wymuszają na nas napięte terminy płatności —twierdzi Włodzimierz Kaczmarek.

Luboń po raz pierwszy emituje obligacje. Z kolei dla banku PKO BP, będzie to 63 emisja.

— Wygrana w przetargu na organizację emisji obligacji Lubonia jest jednocześnie 16 wygranym przetargiem spośród 27 rozstrzygniętych w 2001 r., dotyczących emisji obligacji komunalnych na terenie całego kraju — mówi Ilona Długa z oddziału regionalnego PKO BP w Poznaniu.

Nowy układ

Za pieniądze uzyskane z emisji obligacji gmina chce wykupić 20 ha gruntu położonych w centrum miasta. W przyszłości ma tam powstać nowy układ komunikacyjny.

— To konieczna inwestycja. W centrum miasta leży około 100 ha gruntów, którymi bardzo interesują się deweloperzy. W przyszłości powstaną tam osiedla mieszkaniowe, w związku z tym konieczna będzie budowa całej infrastruktury drogowej — mówi Włodzmierz Kaczmarek.

Dodaje, że żaden bank nie przyznałby gminie preferencyjnego kredytu na wykup tych gruntów.

W czołówce

Wielkopolskie gminy najczęściej spośród polskich gmin sięgają po emisję obligacji komunalnych. Dotychczas w regionie na obligacje zdecydowało się 28 gmin. Mirosław Kruszyński, prezydent Ostrowa Wlkp. (miasta, które jako pierwsze skorzystało z obligacji komunalnych), tłumacząc ich powodzenie wśród gmin, mówi, że sprawdziły się one jako źródło finansowania inwestycji. Podobnie, jak w wypadku gmin z innych regionów, najczęściej deklarowanym celem emisji obligacji przez wielkopolskie samorządy są inwestycje drogowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKO BP zorganizuje emisję obligacji Lubonia