PKO TFI ma nowy parasol

opublikowano: 04-01-2018, 22:00

Największy polski bank oferuje nowy produkt: skrzyżowanie doradztwa portfelowego z funduszami inwestycyjnymi.

Od początku 2018 r. w placówkach PKO Banku Polskiego dostępny jest nowy fundusz TFI, należącego do banku. Składa się nań 5 subfunduszy: Bursztynowy, Szafirowy, Rubinowy, Szmaragdowy i Diamentowy. Sam fundusz parasolowy ma nazwę Portfele Inwestycyjne, co dość dobrze odzwierciedla jego model działania. Subfundusze nowego parasola nie kupują aktywów bazowych, ale inwestują w portfele innych funduszy o różnej strategii inwestycyjnej, które jako pakiet mają zaspokajać oczekiwania klientów względem przyszłych zysków i związanego z nimi ryzyka, jednocześnie odciążając klientów od samodzielnego wyboru składu portfela. To zarządzający subfunduszami zdecydują, które obszary geograficzne są obecnie najbardziej perspektywiczne, czy warto wybrać małe, średnie, czy raczej duże i dojrzałe spółki itp. Klienci wybierają tylko skalę ryzyka, jaką są skłonni zaakceptować — czyli to, do którego subfunduszu wpłacą pieniądze.

LIDER: PKO TFI, kierowane przez Piotra Żochowskiego, ma aktywa warte 25,4 mld zł. To najwięcej w części rynku, skupionej na funduszach rynku kapitałowego.
Fot. Marek Wiśniewski

— Odchodzimy od skomplikowanych produktów i szerokich półek produktowych w stronę rozwiązań skutecznie zaspokajających potrzeby klientów. Stawiamy na proste i intuicyjne rozwiązania — mówi Rafał Madej, dyrektor departamentu produktów inwestycyjnych PKO BP.

Bursztynowy to subfundusz o najmniejszym ryzyku. Fundusze dłużne mają stanowić nie mniej niż 90 proc. jego portfela. Na drugim biegunie jest Diamentowy, w którym 65-85 proc. zarezerwowano na akcje i instrumenty udziałowe, a do 15 proc. mogą stanowić lokaty w fundusze alternatywne. Opłata za zarządzanie w nowym parasolu składa się z części stałej i zmiennej. Wysokość tej drugiej będzie uzależniona od wyniku inwestycyjnego osiąganego przez zarządzających (tzw. opłata za sukces) i jest naliczana tylko wówczas, gdy rentowność funduszu po naliczeniu opłaty stałej przekroczy wskaźnik referencyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane