PKP Cargo nie boi się o karę UOKiK

KZ
25-08-2014, 08:03

Prezes UOKiK nadal prowadzi postępowanie antymonopolowego w sprawie nadużywania przez PKP CARGO pozycji dominującej na krajowym rynku kolejowych przewozów towarowych - poinformowała spółka.

Zarząd przewoźnika podkreślił w komunikacie, że nie widzi podstaw do zakończenia tego postępowania ponowną decyzją o nałożeniu kary pieniężnej na spółkę.

7 lipca 2009 r. Prezes UOKiK wydał decyzję, w której uznał za praktykę ograniczającą konkurencję odmowę świadczenia przez spółkę usług kolejowego przewozu towarów swoim konkurentom na zasadach szczególnych, tj. w drodze zawierania umów przewidujących upusty od taryfy towarów spółki, oraz nałożył na spółkę karę pieniężną w wysokości 60.362.072 złotych.

W wyniku wyroku Sądu Najwyższego z dnia 3 października 2013 r., zostały uchylone wyroki sądów I oraz II instancji. W dniu 17 marca 2014 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) uchylił decyzję Prezesa UOKiK. W związku z tym w dniu 3 grudnia 2013 r. Prezes UOKiK zwrócił do PKP CARGO zapłaconą karę pieniężną, a w dniu 4 sierpnia 2014 r. na konto spółki wpłynęła kwota 12.555.311 złotych, która stanowi zwrot odsetek od wspomnianej kary.

W związku z uprawomocnieniem się powyższego wyroku SOKiK, Prezes UOKiK zwrócił się do Zarządu PKP CARGO z pismem informującym o dalszym prowadzeniu postępowania przedmiotowego antymonopolowego.

Postępowanie prowadzone jest na podstawie postanowienia Prezesa UOKiK o wszczęciu postępowania antymonopolowego z dnia 15 grudnia 2006 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKP Cargo nie boi się o karę UOKiK