PKP Cargo stawia na wzrost EBITDA

opublikowano: 21-03-2019, 22:00

Przewoźnik poprawi wyniki m.in. dzięki wyższym stawkom za transport węgla i inwestycjom infrastrukturalnym.

PKP Cargo liczą, że w 2019 r. będą mieć równie dobrą passę co w 2018 r. Szans upatrują m.in. we wzroście stawek przewozowych węgla kamiennego. Liczą, że zapotrzebowanie na jego transport będą generować nowe bloki energetyczne w Opolu i Jaworznie, a także rosnący import z Rosji. Inwestycje infrastrukturalne zwiększą natomiast popyt na przewóz kruszywa i stali. Zapotrzebowanie na stal urośnie w tym roku, według PKP Cargo, o 2-3 proc.

Dzięki rosnącym dostawom z Nowego Jedwabnego Szlaku i przeładunkom portowym rozwiną się też przewozy intermodalne, zyskujące na znaczeniu w strukturze transportowej PKP Cargo. Dobre pespektywy pozwolą giełdowej spółce poprawić wyniki. Czesław Warsewicz, prezes przewoźnika, podaje, że EBITDA wzrośnie z 0,9 mld zł w 2018 r. do 1,15 mld zł w 2019 r. Podkreśla jednak, że tegoroczna jest szacowana według innych standardów rachunkowości niż ubiegłoroczna. Dodaje, że gdyby stosować takie same zasady jak w 2018 r., EBITDA przekroczyłaby 1 mld zł.

Spółka podawała też niedawno, że zdecydowała się na odpis wartości czeskiej spółki AWT w ubiegłorocznym bilansie, szacowanyna ponad 51 mln zł. Nie dokonano go jednak w sprawozdaniu jednostkowym, w którym wartość AWT sięga prawie 500 mln zł. Zarząd PKP Cargo twierdzi, że na podstawie prognoz dotyczących przepływów pieniężnych i zdolności spółki do generowania gotówki konieczne było dokonanie odpisu w sprawozdaniu skonsolidowanym. Mimo to wartość czeskiej firmy nie spadła do poziomu niższego niż w sprawozdaniu jednostkowym, dlatego nie było konieczności dokonywania w nim odpisu. Kwestia wyceny AWT ma duże znaczenie, ponieważ kwestionuje ją prokuratura, zarzucająca menedżerom jednego z poprzednich zarządów przepłacenie za czeskiego przewoźnika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu