PKP i Sławków na jedwabnym szlaku

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 29-02-2008, 00:00

Kolej chce dokapitalizować Centralę Zaopatrzenia Hutnictwa. Jej załoga się temu sprzeciwia.

Kolej chce dokapitalizować Centralę Zaopatrzenia Hutnictwa. Jej załoga się temu sprzeciwia.

Rosja, Chiny, Niemcy i Polska są zainteresowane reaktywacją przewozów przez nasz kraj. Dlatego PKP chcą aliansu z Centralą Zaopatrzenia Hutnictwa (CZH), do której należy Euroterminal w Sławkowie. Załoga CZH jest przeciw, ale chyba nie będzie miała wyjścia.

Kolej chce dać kasę

— Potrzebujemy dokapitalizowania, by dokończyć inwestycje. Poinformowaliśmy o tym naszego właściciela, czyli Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) — mówi Janusz Nogowczyk, wiceprezes CHZ.

Nie ujawnia, jak duże dokapitalizowanie wchodzi w grę. Informuje jednak, że na dokończenie inwestycji potrzeba blisko 30 mln zł. I tyle właśnie gotowe są dać PKP.

— Przepustowość Euroterminalu jest zbyt mała, by obsłużyć transport towarów przewożonych z Chin, dlatego PKP chcą zaangażować się finansowo w jego rozbudowę, przeznaczając na tę inwestycję 30 mln zł i kupić 22 proc. akcji CZH — informuje Michał Wrzosek, rzecznik PKP.

Dzięki temu kolejowa spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa (biegnąca od przejścia granicznego Izow-Hrubieszów do terminalu w Sławkowie) miałaby ułatwioną współpracę z partnerami z Rosji, Ukrainy i Chin.

Już dziś jednak załoga śląskiej firmy protestuje przeciwko przejęciu przez PKP. Podkreśla bowiem, że centrala jest przede wszystkim firmą handlową, a logistyka stanowi mniej niż 10 proc. obrotów. Jej zdaniem, włączenie CZH w struktury PKP tylko z powodu Euroterminalu jest bezzasadne. Protest załogi trafił do premiera Donalda Tuska i Aleksandra Grada, ministra skarbu.

Skarb popiera kolej

Wydaje się jednak, że resort skarbu już podjął decyzję. CZH otrzymała pismo z prośbą o podjęcie z PKP rozmów o współpracy.

— Wkrótce rozpoczniemy negocjacje — zapewnia Janusz Nogowczyk.

Czy resort przychyli się do protestu pracowników, czy poprze PKP? Roma Sarzyńska, rzecznik ARP, informuje, że decyzje zapadną w połowie marca na walnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu