PKP PLK proponuje budowę linii dużych prędkości

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-11-2005, 15:36

Projekt budowy linii kolejowych dużych prędkości z Warszawy do Poznania i Wrocławia przez Łódź proponuje spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK). Pociągi na tej linii mają osiągać prędkość do 300 km/h.

Projekt budowy linii kolejowych dużych prędkości z Warszawy do Poznania i Wrocławia przez Łódź proponuje spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK). Pociągi na tej linii mają osiągać prędkość do 300 km/h.

    Jak poinformowali przedstawiciele PKP PLK na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, linia ta ma być połączona z Centralną Magistralą Kolejową (CMK), łączącą Warszawę ze Śląskiem.

    Wiceprezes PKP PLK Zbigniew Szafrański powiedział, że CMK po modernizacji mogłaby prowadzić ruch pociągów z prędkością do 250 km/h, zamiast obecnych 160 km/h.    Budowa linii dużych prędkością ma być podstawą systemu łączącego największe aglomeracje w Polsce. Podróż uległaby znacznemu przyspieszeniu, np. z Warszawy do Poznania do jednej godziny 40 minut (obecnie ok. 3 godzin) - poinformowali przedstawiciele PKPPLK.

    Wstępne szacunki kosztu tego przedsięwzięcia opiewają na ponad 5,7 mld euro. Szafrański zaznaczył, że obliczenia te opierają się na założeniu wysokości kosztów między 10 a 15 mln euro za kilometr i długości linii pięciuset kilkunastu kilometrów.

    "Jest to zadanie, którego realizacja, w oparciu o doświadczenia kolei zachodnich, trwa od ośmiu do dziesięciu lat" - powiedział Szafrański.

    Spółka PKP PLK odpowiada za zarządzanie państwową siecią kolejową. PKP PLK są również odpowiedzialne za stan środowiska naturalnego na zarządzanym przez siebie obszarze. Jest on monitorowany przez specjalnie w tym celu powołane służby.

    Spółka zarządza szlakami kolejowymi o łącznej długości ponad 23 tys. km. Obecnie ruch kolejowy odbywa się tylko na 19,1 tys. km linii kolejowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKP PLK proponuje budowę linii dużych prędkości