PKP powtórzy przetarg na obligacje

Cezary Pytlos
09-07-2001, 00:00

PKP powtórzy przetarg na obligacje

Polskie Koleje Państwowe muszą powtórzyć przetarg na wybór agenta emisji obligacji wartości 2 mld zł. Zdecydowała o tym komisja arbitrażowa powołana przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Komisja arbitrażowa powołana przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych uwzględniła odwołanie konsorcjum pięciu banków, których oferta została odrzucona w I etapie postępowania na wybór agenta emisji obligacji wartości 2 mld zł (wpłynęło dziewięć ofert, spośród których odrzucono dwie). Odrzuceni oferenci zaprotestowali. O ile jednak protest konsorcjum Credit Suisse First Boston, Dresdner Kleinwort Benson i WBK został odrzucony z przyczyn formalnych, o tyle wniosek PKO BP, Deutsche Bank Polska, BNP-Dresdner Bank, ABN Amro i BGŻ został uznany za słuszny. Konsorcjum twierdziło, że powołanie Piotra Stachulskiego na przewodniczącego komisji przetargowej było sprzeczne z ustawą o zamówieniach publicznych. Nie może w niej zasiadać osoba, która w ciągu ostatnich trzech lat piastowała stanowisko w instytucji ubiegającej się o zamówienie. Piotr Stachulski pracował w BGŻ.

— Komisja arbitrażowa uwzględniła odwołanie banków i unieważniła wszystkie czynności podjęte w tym postępowaniu przetargowym — mówi Anita Wichniak-Olczak, rzecznik UZP.

Zarząd PKP nie skomentował werdyktu. Wiadomo, że wyrok komisji praktycznie uniemożliwia przeprowadzenie w tym roku emisji obligacji przez przewoźnika, a co za tym idzie — pozyskania 1,3 mld zł (w 2002 roku planowano emisję ostatniej — trzeciej — transzy wysokości 700 mln zł). Te środki są pilnie potrzebne na zrestrukturyzowanie zadłużenia przewoźnika, które pod koniec maja osiągnęło 7, 5 mld zł. Ze środków uzyskanych z emisji planowano spłacić m.in. zaciągnięty w maju 2001 roku kredyt pomostowy na 700 mln zł (termin zapadalności kredytu upływa pod koniec marca 2002 roku).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKP powtórzy przetarg na obligacje