PKP PR skorygowały dzisiaj rozkład jazdy

ET
opublikowano: 01-02-2007, 00:00

Od dzisiaj obowiązuje nowy rozkład jazdy PKP Przewozy Regionalne. Bez cięć się nie obeszło, ale są one niewielkie.

Od dzisiaj obowiązuje nowy rozkład jazdy PKP Przewozy Regionalne. Bez cięć się nie obeszło, ale są one niewielkie.

Przewoźnik może modyfikować rozkład cztery razy w roku, przycinając go do potrzeb i możliwości finansowych klienta, czyli samorządów. Po lutowej korekcie jest on chudszy o ponad trzydzieści połączeń w stosunku do ustaleń z grudnia 2006 r.

— W rozkładzie pojawią się również nowe połączenia. Przestajemy natomiast jeździć tymi pociągami, którymi samorządy wojewódzkie nie są zainteresowane lub nie mają pieniędzy na ich sfinansowanie — wyjaśnia Marek Nitkowski, członek zarządu PKP Przewozy Regionalne.

Generalnie przewoźnik jest jednak zadowolony ze współpracy z samorządami, bo w tym roku zaczęły one niemal w pełni płacić za przewóz pasażerów. Wprawdzie jeszcze nie tyle, ile powinny, ale postęp jest wyraźny. O ile w 2005 r. samorządy wpłaciły tylko połowę kwoty należnej z tytułu dofinansowania przewozów, o tyle w ubiegłym roku płatności wzrosły do ponad 70 proc.

Większe zaangażowanie samorządów, plus regularne wpłaty budżetu za przewozy międzywojewódzkie i międzynarodowe poprawiły finanse PKP PR. Nadal ich stan jest opłakany (stare długi przekraczają 2 mld zł), ale straty maleją z każdym rokiem. Według szacunków, w 2006 r. zmniejszyły się trzykrotnie w stosunku do 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane