PKP także dostaną akcje

Maria Trepińska
opublikowano: 23-11-2004, 00:00

Akcje JSW ma dostać nie tylko Kompania Węglowa, ale także PKP. Za co? Za udziały Koksowni Przyjaźń. Analitycy kręcą nosem.

Jeszcze na dobre nie rozpoczęła się prywatyzacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), jedynego w Europie producenta węgla koksowego, a już ruszyły przymiarki do podziału akcji firmy, która w 2005 r. ma zadebiutować na giełdzie.

„PB” dotarł do dokumentu Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) zatytułowanego „Strategia prywatyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego”. Wynika z niego, że resort skarbu rozmawia o „wniesieniu przez PKP udziałów Koksowni Przyjaźń do JSW w formie aportu”. W zamian PKP dostałyby akcje JSW, by sprzedać je po upublicznieniu spółki.

Wiadomo natomiast, ile akcji otrzymałaby w ramach dokapitalizowania Kompania Węglowa (KW). Tadeusz Soroka, wiceminister skarbu, potwierdził, że ma to być 10 proc. Jak te plany oceniają analitycy giełdowi?

— Podział akcji JSW przed wprowadzeniem na GPW może być czynnikiem ryzyka. Można oczekiwać, że KW szybko je sprzeda — ocenia Jacek Obrocki, dyrektor Wydziału Analiz Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

MSP rozmawia z PKP, bo JSW ma przejąć pełną kontrolę nad Koksownią Przyjaźń (KP). Obecnie ma 47 proc. udziałów spółki z Dąbrowy Górniczej. Kolej posiada 37 proc., a KW około 5 proc. — objęły je w wyniku konwersji zadłużenia.

— Zamierzamy sprzedać te udziały JSW — zapowiada Maksymilian Klank, prezes KW.

Zanim JSW trafi na parkiet, stanie się właścicielem nie tylko Koksowni Przyjaźń.Resort wniesie aportem do niej także Kombinat Koksochemiczny Zabrze i Zakłady Koksownicze Wałbrzych. W skład grupy węglowo-koksowej ma wejść także firma handlowa Polski Koks, w której JSW ma 49 proc. akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKP także dostaną akcje