PKP: zgoda na obligacje za 6 mld zł

Mira Wszelaka
22-01-2003, 00:00

Posłowie połączonych Komisji Infrastruktury i Skarbu Państwa zgodzili się na emisję przez PKP obligacji za 6 mld zł. Martwią się jednak o sytuację finansową przewoźnika.

Podczas debaty połączonych Komisji Infrastruktury i Skarbu Państwa nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji Polskich Kolei Państwowych (PKP) posłowie zgodzili się, by w latach 2001-2004 r. PKP wyemitowały obligacje wartości 3,9 mld zł. Kwota ta może zostać podwyższona do 6 mld zł, ale potrzebna jest do tego zgoda ministra finansów. Środki z emisji najpierw miałyby pokryć spłatę kredytów z odsetkami.

— Nie chcemy, by PKP wykorzystało pełną kwotę, bo program restrukturyzacji firmy zakłada ograniczenie zadłużenia — zapewnia Mieczysław Muszyński, wiceminister infrastruktury.

Wśród kwestii, o których decydowała komisja, znalazła się sprawa sprzedaży akcji w spółkach zależnych PKP. Początkowo rząd zdecydowanie bronił wariantu, w którym dysponentem akcji byłby minister finansów. Ku zdziwieniu zebranych rząd nagle zmienił decyzję, a Mieczysław Muszyński oświadczył, że wybiera drugi wariant, zgodnie z którym decyzję o sprzedaży akcji będzie podejmował zarząd PKP, występujący w roli właściciela.

Po burzliwej debacie komisja zdecydowała też o konieczności przeznaczenia przez samorządy wojewódzkie od 10 do 20 proc. z dotacji budżetowych na zakup nowego taboru — wbrew wnioskowi rządu, który forsował górną granicę 10 proc. Później jednak zmienił zdanie.

— Wszystkie pieniądze zostaną przejedzone, jeżeli nie będzie obowiązku większych inwestycji w odnowienie taboru — podkreśla Rafał Zagórny, poseł sprawozdawca z Platformy Obywatelskiej.

Posłowie odrzucili jednak wniosek podkomisji o przekazanie z budżetu państwa dodatkowego 1 mld zł rocznie na przewozy regionalne. Na takie rozwiązanie nie zgadzał się rząd z ministrem finansów na czele, tłumacząc to determinacją w wydatkach przyszłych budżetów. Teraz projekt nowelizacji ustawy trafi pod obrady Sejmu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKP: zgoda na obligacje za 6 mld zł