PKPP "Lewiatan": 30 proc. materiałów budowlanych nie spełnia norm

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-05-2005, 15:52

Na polskim rynku może znajdować się nawet 30 proc. materiałów budowlanych, które są niezgodne z normami - stwierdzili w piątek przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan".

Na polskim rynku może znajdować się nawet 30 proc. materiałów budowlanych, które są niezgodne z normami - stwierdzili w piątek przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan".

    Ich zdaniem, oznacza to nie tylko ryzyko dla konsumentów, lecz również gorszą pozycję rzetelnych przedsiębiorców i zmniejszone wpływy podatkowe.

    Jest to zdaniem "Lewiatana", szczególnie niebezpieczne w momencie, gdy po wprowadzeniu 22-proc. stawki VAT na materiały budowlane - obroty branży spadły nawet o 25 proc.

    Jak powiedział uczestniczący w konferencji prezes firmy produkującej ceramikę sanitarną Sanitec Koło, Marek Kukuryka, od maja ub. roku zaobserwowano wzrost o 10-15 proc. importu chińskiej ceramiki sanitarnej. Problem jednak w tym, że wyroby te nie mają obowiązujących na polskim rynku certyfikatów, są za to nawet o połowę tańsze.

    Jego zdaniem, wśród tych wyrobów są takie, które nie spełniają norm bezpieczeństwa np. niektóre chińskie kabiny prysznicowe nie są w całości wyprodukowane z hartowanego szkła.

    Jak powiedział przewodniczący Rady Wyrobów Budowlanych PKPP "Lewiatan" Ryszard Kowalski, choć w Polsce od roku obowiązuje ustawa o wyrobach budowlanych, która powołała do życia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, instytucję mająca na celu kontrole wprowadzonych do obrotu materiałów, wielu importerów i producentów omija przepisy.

  Np. importerzy chińskiej ceramiki sanitarnej przedstawiają dokumenty z których wynika, że sprowadzane przez nich towary są zgodne z normami obowiązującymi w UE. Tak naprawdę jednak nie wiadomo co znaczą te deklaracje, podkreślił Kowalski.

    Zdaniem Kowalskiego, efektywność kontroli Głównego Urzędu Nadzoru jest niska. Wynika to przede wszystkim ze struktury kontroli - przeważająca większość to kontrole planowe, jedynie 4 proc. to kontrole doraźne, poza tym kierowane są one do producentów, a nie np. importerów, wyjaśnił.

    Dodatkowo efektywność tę pogarsza niedostateczna wiedza kontrolerów oraz niski poziom wiedzy u producentów i dystrybutorów o wymogach dotyczących wyrobów budowlanych. Zdaniem PKPP "Lewiatan" w obecnej sytuacji, która uderza w rzetelnych producentów i niedostatecznie chroni ich przed nieuczciwą konkurencją, kontrole powinny być przeprowadzane przede wszystkim doraźnie.

    Producenci wyrobów budowlanych chcą także opracować analizy branżowe ze wskazaniami, gdzie najczęściej występuje omijanie przepisów, przygotować szkolenia dla kontrolerów oraz finansować badania wybranych produktów (wraz z zakupami) - przez wybrane jednostki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane